Znaczna część Seniorów z Klubu „Cisowianie” brała czynny udział w aktywnym wypoczynku i wycieczkach krajoznawczych. W kwietniu i maju przebywali nad morzem w Ustce i Ustroniu Morskim na turnusach rehabilitacyjnych, a także zwiedzali ciekawe miejsca, np. Muzeum Chleba, Bunkry Baterii Bliichera.


Uczestniczyli też w wycieczkach min. w Górach Świętokrzyskich, gdzie zwiedzanie rozpoczęli od Kielc – Kadzielnia, Wzgórze Zamkowe, włoskie ogrody Pałacu Biskupów Krakowskich, Katedrę oraz główny deptak miasta. Następnie Jaskinię Raj, Ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach, Pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Dąb Bartek, Zamek Krzyżtopór, a także Sandomierz. Dotarli również na Łysą Górę z galerią widokową i do Bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu. Nie pominęli zwiedzania w Ciekotach Dworu Stefana Żeromskiego z wizją „Szklanego Domu”. Odwiedzili Opactwo Cystersów w Wąchocku, którego kapitularz uważany jest za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce. W drodze powrotnej zatrzymał nas sołtys Wąchocka zarażając humorem ze swoistymi dowcipami. 


Kolejna wycieczka odbyła się do Poznania, gdzie zwiedzaliśmy okolice Starego Rynku, Dzielnicę Cesarską i Ogród Botaniczny. Korzystając z niedalekiej odległości odwiedziliśmy Zamek w Kórniku, Zespoły Pałacowo – Parkowe w Rogalinie i Biedrusku. Szerszego spojrzenia na świat nadało wycieczce Muzeum Arkadego Fiedlera w  Puszczykowie.

W połowie czerwca dwoje spośród członków Klubu udało się na wycieczkę do Włoch ze stałym miejscem pobytu w Gatteo a Mare na Riwierze Adriatyckiej. Plażowanie było jednak tylko częścią programu wycieczki. Główną wartością stało się oglądanie i podziwianie architektury i sztuki artystycznej włoskich miast, stanowiących najwyższy dorobek kultury europejskiej. Pierwszym poznanym na własne oczy miastem było San Marino uznane za najstarszą republikę w historii świata.

Ravenna zadziwia bogactwem mozaiki i sztuki bizantyjskiej. W V i VI wieku naszej ery była jednym z największych miast świata, a zarazem stolicą trzech państw: Zachodniego Imperium Rzymskiego, państwa Teodoryka- króla Gotów i Imperium Bizantyjskiego. Warto było zobaczyć Bazylikę św. Apoloniusza z V - wiecznymi mozaikami oraz grób Dantego. Nie można też zapomnieć o Bazylice San Vitale jednego z najważniejszych zabytków sakralnych okresu wczesnego chrześcijaństwa Włoch. Ciekawe jest również Mauzoleum Teodoryka, Mauzoleum Galli Placidii  i centrum miasta z Piazza del Popolo.

Szczególnym celem wycieczki było zwiedzenie Watykanu i Rzymu, gdzie każdy widok wprowadza w zachwyt i wzruszenie. Niespodzianką była możliwość wejścia do Bazyliki św. Piotra przez „Święte Drzwi”, które są otwierane raz na 25 lat i prowadzą do grobu naszego papieża Jana Pawła II. W największy zachwyt wprowadza Pieta Michała Anioła, statua św. Piotra z XIII wieku z baldachimem nad głównym ołtarzem i Kaplica Sykstyńska.

Z kolei w Rzymie budziło w nas podziw wnętrze Panteonu. W gorące południe orzeźwienia dodaje Fontanna di Trevi, a także Fontanna Czterech Rzek. Historyczną wielkość kultury starożytnego Rzymu daje odczuć Kapitol, Forum Romanum, Łuk Konstantyna, Schody Hiszpańskie, Plac Wenecki, Wzgórze Palatyńskie i Koloseum.

W Loreto najważniejsze miejsce kultu maryjnego z tzw. Świętym Domkiem i Czarną Madonną, która jest patronką lotników.  Po jego prawej stronie znajduje się Pałac Apostolski zaprojektowany przez Bramantego. Z lewej strony mieści się Pałac IIiliryjski wzniesiony wg projektu Mariniego w latach 1831-1835. Jak zwykle w każdym mieście śródziemnomorskim na środku jest Fontanna, tym razem z XVII wieku. Warto przypomnieć, że Loreto wyzwolili Polacy. Jest tam cmentarz 1081 żołnierzy gen. Andersa. W Bazylice Loretańskiej urządzono Kaplicę Polską z tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy z Pułku Ułanów Karpackich: Tobruk, Monte Cassino, Loreto, Ancona, Bolonia, 1940 – 1945.

Cesenatico to miasto, z kanałem portowym zaprojektowanym przez Leonarda da Vinci. Obecnie jest tam jedyne we Włoszech Muzeum Historii Morskiej usytuowane pod gołym niebem.

Wenecja jak zawsze zachwyca licznymi kanałami, zastępującymi ulice, a tramwaje zamiast po szynach poruszają się na wodzie. Najważniejszymi obiektami do zwiedzania Wenecji są: Plac św. Marka z Bazyliką tego apostoła, Pałac Dożów, Most Westchnień, Most Rialto i Pałace ulokowane wzdłuż Kanału Grande.

Wracając przez Czechy zaciekawiło nas bajkowe miasto Mikulov na południu Moraw z barokowym zamkiem na wysokiej skale. Przyjemnym przeżyciem był spacer po mieście, gdzie na głównym placu znajdują się bogato zdobione domy i mauzoleum rodziny Dietrichsteinów. Przyjemna była także wycieczka na Święte Wzgórze. 

Ujmująca była życzliwość mieszkańców zwiedzanych krajów, a Włosi kibicowali nam podczas meczów Piłkarskich Mistrzostw Europy oglądanych na telebimie przy głównym placu Gatteo a Mare.

Seniorzy wyjeżdżali na turnusy rehabilitacyjne i wycieczki zorganizowane przez Koło Emerytów  Rencistów i Inwalidów Nr 2 w Cekcynie, Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Tucholi, a niektórzy z własnej inicjatywy.

Tekst i zdjęcia przygotowali: Maria i Jan Bonkowie