Zima to czas szczególnie dokuczliwy dla zwierząt mieszkających na zewnątrz, w tym wolno żyjących kotów oraz psów w kojcach i przy budach. Pomóżmy naszym pupilom i przenieśmy je do ocieplanych pomieszczeń lub uchylmy dla nich okienka w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych, aby ochronić je przed mrozem.

Pamiętajmy aby:

1. Zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów kocem lub słomą oraz zakrycie wejścia od góry uchylna klapką, materiałem.

2. Brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa - zwolnić (pod nadzorem) zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu.

3. Podawać ocieploną wodę do picia.

4.Zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.

5. Jeżeli to możliwe zabrać psa do domu.

Pamiętajmy również o innych zwierzętach takich jak koty wolno bytujące, które są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami. Zapewnijmy im wejście do piwnic lub altan w trudnym okresie zimowym.

Sukcesywnie dokarmiajmy też ptaki w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt:

Art.9.1 Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi.

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.

Nie bądźmy obojętni !