14 Listopada  80. urodziny obchodziła członkini Klubu i Zespołu Wokalnego „Cisowianie” nasza  koleżanka Genowefa Barszcz. Wspólnie obchodziliśmy urodziny jubilatki we wtorek 20 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie.
Na tą wyjątkową okazję napisała i odczytała wiersz Jadwiga Bartlewska pt: „Kochana Geniu”.

100-lecie odzyskania Niepodległości Polski (1918-2018)

W wyjątkową niedzielę 11 listopada w porze przedpołudniowej Zespół „Cisowianie” uświetnił pieśniami patriotycznymi i religijnymi uroczyste nabożeństwo odprawione w intencji 100-lecia odzyskania niepodległości Ojczyzny w miejscowym Kościele Parafialnym. Na rozpoczęcie mszy Zespół odśpiewał pieśń ks. Karola Dąbrowskiego pt. „Ojczyzno ma”, przed podniesieniem „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, a w czasie komunii „Pij ten kielich”, a przed wyjściem z kościoła zaśpiewaliśmy pieśń katolicką „Boże, coś Polskę”. Po zakończeniu mszy w korowodzie z wszystkimi przeszliśmy na cmentarz parafialny, gdzie razem zaśpiewaliśmy Hymn Polski „Jeszcze Polska nie zginęła”. Wspólnie z innymi delegacjami „Cisowianie” złożyli wiązankę pod pomnikiem ofiar II wojny światowej.

Tekst przekazał: Jan Bonk

W czwartek 25 października br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie odbył się Dzień Seniora.  Organizatorem spotkania był Gminny Ośrodek Kultury oraz Klub Seniora "Cisowianie". Gości powitały pani Dyrektor GOK Izabela Złotowska i prezes Klubu Seniora "Cisowianie" Maria Jagła-Bonk. Na zaproszenie odpowiedziały Kluby Seniora: "Jesień" z Tucholi, "Jarzębina" z Tucholi, "Wrzos" ze Świecia, "Kalina" ze Świecia, "Kociewiacy" ze Świecia, "Pod Różą" z Laskowic Pomorskich, "Astor" z Jeżewa, "Osiacy" z Osia, "Szarotka" z Solca Kujawskiego, "Złota Jesień" z Bydgoszczy, "Zgoda" z Chełmna, "Niezapominajka" z Drzycimia, "Jarzębina" z Gródka, "Pogodna Jesień" ze Świekatowa, "Jesienna Róża" z Rytla, Koło Emerytów Rencistów "Bukowiec" z Bukowca, PZERiI z Drzycimia, PZERiI koło nr 2 z Cekcyna, Koło Emerytów z Lniana, Frantówki Bysławskie. Swoją obecnością zaszczycili również wójt Gminy Cekcyn pan Jacek Brygman, pani Kierownik GOPS Agnieszka Kehn, pani Sołtys Sołectwa Cekcyn Teresa Barwik oraz Państwo Zenobia i Ireneusz Frelichowscy - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora z siedzibą w Bydgoszczy.
Do tańca przygrywał Andrzej Smeja. Zabawa przeplatana była różnego rodzaju zabawnymi akcentami, tj. taniec czekoladowy, "wizyta czterech kucharzy" i kolorowej orkiestry. 

Międzynarodowe Spotkania Seniorów w Mieście Zakochanych 2018 r.
XV Spotkania Klubów Seniora „Złoty, jesienny liść”

W słoneczną niedzielę  21 października w Chełmińskim Kinoteatrze Rondo gościły Kluby Seniora z całego regionu, a także z Litwy (Soleczniki), Czech (Letovic) i Ukrainy (Kaniv). Na sali okrągłej Kinoteatru Rondo można było oglądać wystawę rękodzieła, malarstwa i rzemiosła. Po otwarciu XV spotkania Klubów Seniora „Złoty jesienny liść” rozpoczęła się parada uczestników w towarzystwie Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury do pomnika ułana na rynku. Po powrocie rozpoczęły się prezentacje wykonawców w następujących kategoriach: soliści, duety, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły folklorystyczne i rękodzieło. Około 250 osób prezentowało swoje talenty muzyczno - wokalne. Nasz Zespół „Cisowianie” zaprezentował 3 utwory.

  1. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” - pieśń patriotyczna
  2. „Chcę kochać” - pieśń miłosna
  3. „Wiązanka o ułańskich zalotach” - pieśń biesiadna

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Na zakończenie odbył się koncert Amatorskiego Zespołu Piosenki Ludowej „DŻERELA” - Kaniv z Ukrainy. Spotkanie Klubów Seniora sprzyjało integracji międzypokoleniowej, wymianie doświadczeń artystycznych, a publiczność mogła obejrzeć różne programy, bawiąc się piosenką w tańcu.

 Tekst i zdjęcia przekazali: Maria i Jan Bonkowie

W piękny słoneczny dzień 11 października br. seniorzy z  Klubu Seniora „Cisowianie” wzięli udział w warsztatach wyrobu świec z wosku przczelego w Miodowej Wiosce w Wielkim Mędromierzu. Podczas kilkugodzinnego pobytu poznali tradycje i współczesne techniki pszczelarskie, a prowadzące spotkanie nakreśliły też sylwetki najstarszych pszczelarzy. Oprowadzono uczestników wycieczki po ścieżce dydaktycznej, ukazującej życie i pracę pszczół. W końcu realizowania tematu wszyscy odwiedzili swoistą izbę pamięci dawnego pszczelarstwa, stosowanych urządzeń w otoczeniu przedmiotów minionych lat. Jako zainteresowani zwiedziliśmy Izbę pamięci zabytków techniki, motoryzacji, eksponatów, lokalnego rzemiosła i obyczajów.