Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które w dużym stopniu są zależne od wsparcia innych, mogą wnioskować o świadczenie wspierające. To nowy rodzaj świadczenia, które jest skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.

Warunki nabywania uprawnień do świadczenia wspierającego określa Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dziennik Ustaw z 2023 r., poz. 1429).

Kto może otrzymać świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające przysługuje osobie z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów.

Jak uzyskać świadczenie wspierające

Osoba ubiegająca się o świadczenie wspierające musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:

  • orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu – wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
  • orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,
  • orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, a także KRUS, MON, MSWiA.

Pierwszy etap to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) i decyzja dotycząca poziomu potrzeby wsparcia.

Aby otrzymać świadczenie, należy najpierw uzyskać od WZON decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, który określono od 70 do 100 punktów. Dopiero po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia.

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na wniosek osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego

Do wniosku o ustalenie poziomu wsparcia dołącza się wypełniony kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem.

Wniosek o ustalenie poziomu wsparcia może być składany do WZON za pośrednictwem powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Powiatowy zespół obowiązany jest w terminie 7 dni przekazać wniosek do WZON. Przepis ten ma ułatwić przekazywanie wniosków osobom mieszkającym w znacznej odległości od siedziby WZON – w powiatach.

 

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące świadczenia wspierającego można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi---swiadczenie-wspierajace