W sobotę 25 czerwca odbyła się Parada Ekologii, Nimf i Rusałek w ramach Nocy Świętojańskiej, której organizatorem było Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej przy wsparciu partnera Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie.
Imprezę rozpoczęliśmy paradą ulicami Cekcyna. Startowaliśmy od hali widowiskowo sportowej, ulicami: Szkolną, Spokojną, Ogrodową, Parkową i Główną do Amfiteatru nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim. Po drodze spotkała nas burza z deszczem, w czasie której "schroniliśmy" się w Gminnym Ośrodku Kultury. W trakcie przemarszu zbieraliśmy z przydrożnych posesji worki z nakrętkami. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne prezentacja strojów Nimf i Rusałek odbyła się w GOK Cekcyn. Na scenie zaprezentowały się Nimfy i Rusałki w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci/młodzież i dorośli.
Pogoda na tyle się przejaśniła, że ruszyliśmy z paradą do amfiteatru. Tam, po oficjalnym rozpoczęciu imprezy, zapraszaliśmy do przygotowanych stanowisk: „wymień baterie na iglaka” zestaw 10 sztuk = 1 iglak, „co z tymi odpadami” quizy, rebusy, krzyżówki oraz na warsztaty „zrób latawiec lub wiatrak” z materiałów wtórnych. 100 sztuk iglaków rozeszło się bardzo szybko. Udało nam się zebrać sporą ilość baterii, bardzo różnych - nawet od telefonów komórkowych oraz parę worków z nakrętkami. Rekordzista dostarczył 500 szt. różnych baterii.
Został rozstrzygnięty konkurs na najbardziej oryginalny strój Nimfy i Rusałki wykonany z materiałów wtórnych. Jury wyłonione przez organizatora w składzie: Beata Walenty, Monika Wesołowska, Maja Jażdżewska, Daria Jażdżewska i Kinga Graczyk zaprosiło uczestników konkursu na scenę, gdzie nastąpiła ponowna prezentacja strojów, wspólny taniec oraz rozstrzygnięcie konkursu.
Jury postanowiło przyznać:
w kategorii dorośli I m-ce pani Małgorzacie Góreckiej ze Starego Sumina,
w kategorii dzieci/młodzież
I m-ce Wiktorii Góreckiej ze Starego Sumina,
II m-ce Zuzannie Synakiewicz z Sarnówka równorzędnie z Julią Lisowską,
III- me Paulinie i Patrycji Górskim z Cekcynka równorzędnie z Polą i Leną Zawadzkimi z Gdyni.
Wszyscy, którzy tego dnia przybyli do amfiteatru mogli podziwiać piękne stroje wykonane z materiałów wtórnych.
Na scenie wystąpiła Grupa Teatralna Promyczki z Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie w przedstawieniu „Smerfna przygoda”. Aktorzy wcielili się w następujące role: narrator Julia Lisowska, Papa Smerf Julia Kalinowska, Gargamel Anna Stępień, Hogata Laura Wiśniewska, Sasetka Hanna Chmara, Ważniak Wiktor Lisowski, Laluś Patrycja Górska, Smerfetka Aleksandra Klewicz, Klakier oraz Łasuch Oliwia Jelińska. Grupę przygotowała Sylwia Adrych instruktor GOK Cekcyn, a wspierały ją Michalina Gromowska i Maja Jaroch.
Podczas Parady został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański dla świetlic wiejskich gminy Cekcyn, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie. Zgłosiło się 7 świetlic z następujących sołectw: Brzozia, Ludwichowa, Zalesia, Krzywogońca, Ostrowa, Wysokiej i Małego Gacna. Komisja konkursowa w składzie: p. Lucyna Ryszkowska, p. Anna Toby, p. Aleksandra Dzwonkowska postanowiła przyznać następujące nagrody:
I m-ce wianek z Małego Gacna, II m-ce z Krzywogońca, III m-ce z Ostrowa.
Dalsza część obchodów Parada Ekologii Nimf i Rusałek w ramach Nocy Świętojańskiej została przerwana ze względu na złe warunki atmosferyczne. Dziewczęta z grup tanecznych zaprezentują tańce przy okazji innej imprezy w naszej gminie.
„Parada Ekologii, Nimf i Rusałek” została dofinansowana z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach „Wieś na weekend 2016”.
Podziękowania dla OSP Cekcyn za zabezpieczanie przemarszu parady, wolontariuszkom za wsparcie i pomoc oraz wszystkim, którzy pomagali przy organizacji imprezy.
Więcej zdjęć dostępnych na stronie facebook/Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie.