Bydgoski Teatr Lalek "Buratino" zaprasza na spektakl Koziołek Matołek

Koziołek Matołek zostanie pokazany w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie 26 września o godzinie 16:00. Po spektaklu aktorzy Teatru poprowadzą warsztaty edukacyjne dla dzieci i rodziców.  Prezentacja spektaklu jest w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego  „TEATR POLSKA” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wejściówka 1 zł od osoby. 

W spektaklu Teatru Buratino wędrówki Matołka są zaprezentowane w nietypowy sposób, bo w przedstawieniu teatru lalkowego. To świetna okazja, aby na moment powrócić do dzieciństwa.

Koziołek wyrusza w swoją podróż, z pośród wielu otaczających go malkontentów jako ciekawy świata ochotnik. Trafi między innymi, do mrocznego lasu, pięknego pałacu, do Chin i dżungli. Popłynie także statkiem przez oceany i znajdzie się wśród Indian, amerykańskich żołnierzy, wyląduje nawet na księżycu. Podczas swoich wędrówek spotyka najrozmaitsze osoby. Zawędrowuje na pole nieprzyjaznych mu kapust, zostanie porwany przez zbójów, spotyka chciwą Babę Jagę, dworzan, marynarzy, żołnierzy, Indian. Postaci, które "Koziołek" spotyka podczas swojej wędrówki "wyrastają", są tworzone również z elementów podróżnych. A więc pełno jest tu postaci-plecaków, postaci-kijków i kijaszków, postaci-węzełków itp. Lalka samego "Koziołka również "rodzi się" z plecaka, który zamienia się koziołkowe czerwone spodenki.

Za sprawą sprytu i determinacji z niebezpiecznych często przygód Koziołek zawsze wychodzi cało. Wreszcie trafia do wymarzonego Pacanowa, gdzie spotyka go najboleśniejsze rozczarowanie. Dowiaduje się bowiem od jego mieszkańców, że nie uda mu się podkuć nóg. Dowiaduje się również i o tym, że o wiele cenniejszą od podków rzeczą, jaką zdobył, to zebrane podczas podroży doświadczenia. Wszystko, co przeżył i czego doświadczył, to największy skarb jaki mógł zdobyć. Rozumie, że ważniejsze od znalezienia podków było ich szukanie.

Przesłaniem spektaklu jest więc zachęcenie widzów do aktywności i kreatywności. Celem twórców przedstawienia jest podzielenie się z widzami myślą, że każdy z nas powinien szanować innych. Cała opowieść zaprezentowana jest w zgodzie z komiksową konstrukcją pierwowzoru. A więc w dynamicznej, zmieniającej się szybko akcji i przy wartkiej narracji. Całość dopełnią przebojowe piosenki.

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru wśród środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.

Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tegorocznej edycji programu Teatr Polska weźmie udział 15 teatrów, które zaprezentują swoje przedstawienia 175 razy w 92 miejscowościach. Objazdy będą miały miejsce w okresie od lipca do grudnia 2012 roku.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl