Klub Seniora i Zespół Wokalny „Cisowianie”
Pierwszy cekcyński chór powstał w 1927 roku i przyjął nazwę „Dzwon”. Jego działalność przerwała II wojna światowa. Po długiej przerwie chór odrodził się w 1982 roku. Jego organizatorami byli: Henryka Rydzkowska i Jan Remus. Rolę dyrygenta chóru objął Henryk Rydzkowski były organista parafii w Cekcynie. Pierwsze próby odbywały się w kościele. Na dodatkowe próby chórzyści gromadzili się w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie. Chór rozwijał się i przyjmował charakter świecki. Liczył ponad 20 osób. Osobiste losy sprawiły, że do dziś najdłużej pozostali: Helena Galińska i Jan Remus. Po dwudziestu latach pracy z zespołu odszedł Henryk Rydzkowski, a miejsce dyrygenta dla 15 amatorów śpiewu objęła Ewa Kuligowska z Lniana. Od 2002 roku zespół przyjął też nazwę „Cisowianie”. W tematyce wokalnej częściej pojawiają się piosenki ludowe, biesiadne z zachowaniem pieśni kościelnych i patriotycznych. Aktualnie Klub zrzesza 22 osoby, w tym 14 śpiewających.
podczas występu na Światowym Dniu Inwalidów w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie.
Zwracając się ku początkom można uznać, że borowiackie środowisko i tryb życia ludzi zawsze sprzyjał angażowaniu się w śpiew i muzykę. Ludowe piosenki układały harmonię życia, wzmacniając duchowo w dobrych i złych chwilach. Nucone melodie towarzyszyły przy pracy i usypianiu dziecka. Okoliczna przyroda, a szczególnie Wielkie Jezioro Cekcyńskie dodawało brzmienia śpiewom i muzyce.
Taka swoista terapia ducha i ciała wyrażała też przekonanie, że gdzie słychać śpiew tam dobrzy ludzie mieszkają, bo źli ludzie nigdy nie śpiewają. Kulturalny zapał członków zespołu wspierają rodziny oraz władze samorządowe gminy, stwarzając warunki do przeprowadzenia prób i występów. Dofinansowanie z budżetu gminy pozwoliło wyposażyć zespół w stroje borowiackie i biesiadne, a także zakupić nutniki i organy elektroniczne. Część kosztów działania Klubu i Zespołu „Cisowianie” pokrywana jest z składek członkowskich.
Klub Seniora i Zespół Wokalny „Cisowianie” funkcjonuje przy Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie. Próby śpiewu odbywają się we wtorki.
Uczestniczymy w amatorskich przeglądach artystycznych, wystawach rękodzielniczych, wycieczkach krajoznawczych, a także w spotkaniach kulturalnych organizowanych na terenie naszej gminy, powiatu i województwa. Rozwijamy kontakty z zaprzyjaźnionymi Klubami, prezentując swój dorobek artystyczny, wymieniając doświadczenia.
Ważnymi wydarzeniami zespołu „Cisowianie” są cykliczne spotkania z zespołami Klubów Seniora m.in. z Tucholi, Świecia, Barcina, Rytla, Osia, Laskowic, Jeżewa, Gródka, Drzycimia, Pruszcza, Gostycyna, Nowego, Solca Kujawskiego, Chełmna, Bysławia, DPS Wysoka. Chór otrzymał Złotą Odznakę PZERiI w Warszawie, a także inne wyróżnienia i nagrody rzeczowe. „Cisowianie” chętnie występuje na imprezach środowiskowych, biorą udział w obchodach narodowych i wydarzeniach lokalnych zyskując sympatię i promocję dla swojej „małej ojczyzny”.
Spotkania te pozwalaja na nawiązywanie nowych znajomości, pogłębianie przyjaźni, wymianę doświadczeń oraz prezentowanie swojego regionu m.in. poprzez wykonywanie piosenek borowiackich, biesiadnych i patriotycznych.
Zespół „Cisowianie” prowadzi kronikę, w której stara się odnotować wydarzenia zachodzące w środowisku jako świadectwo przeżyć ludzi w „ złotym wieku” i zapis dla przyszłych pokoleń.
Opracowali: Maria i Jan Bonkowie