Artykuł ukazał się w Biuletynie Informacyjnym Gminy Cekcyn - kwiecień 2017 r.
Od stycznia 2017 r. w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSG z filią w Cekcynie uruchomionych zostało pięć sekcji, a mianowicie: turystyczna, szachowa, jogi, taneczna oraz teatralna.
Każda z sekcji ma swojego opiekuna spoza Uniwersytetu, ale i przewodniczącego wybranego z grona Słuchaczy, a oto oni:
- sekcja turystyczna (19 osób) – lider Michał Bucholz, przewodnicząca Helena Główczewska,
- sekcja szachowa (5 osób) – lider Stanisław Wojnerowicz, przewodniczący Henryk Gumiński,
- sekcja jogi (13 osób) – lider Ewa Głowacka, przewodnicząca Danuta Sadowska,
- sekcja taneczna (10 osób) – lider Mirosław Cherek, przewodnicząca Teresa Kosecka,
- sekcja teatralna (9 osób) – lider Gabriela Brygman, przewodnicząca Bożena Kiedrowska.
Pierwsza z wymienionych sekcji, najliczniejsza, odbyła już trzy spotkania dyskusyjno-wykładowe (średnio raz w miesiącu). Ponadto jej członkowie udali się na pieszą wycieczkę (27.01.br.) żółtym szlakiem turystycznym wokół Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego oraz z Nowego Sumina w kierunku Nadleśnictwa Tuchola z siedzibą w Gołąbku (wędrówka ścieżkami leśnymi rezerwatu przyrody „Bagna nad Stążką” w kierunku „Jeleniej Wyspy” – 25.02.br.).
W związku z tym, iż członkowie sekcji w pierwszej kolejności chcą poznać najciekawsze miejsca swojej „małej ojczyzny”, którą jest Gmina Cekcyn, a przy tym okazując swoją gościnność, zachęcają do zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego, pozostałych Słuchaczy Uniwersytetu.
Pasji gry w szachy poddało się 5 Słuchaczy, którzy co wtorek przez dwie godziny (w godz. 17:00-19:00) wytężają swoje umysły grając w „partyjkę”, ale też jak to sami określają „miło w doborowym towarzystwie spędzają czas wolny”. Ponadto raz w miesiącu rozgrywają turnieje. Co ciekawe stale poszukują osób chcących dołączyć w ich szeregi lub chcących chociażby okazjonalnie przyjść i zagrać z nimi.
Sekcja jogi jest prężnie działającą sekcją, gdzie już po zorganizowaniu zajęć pokazowych w dniu 3 stycznia br. zawiązał się jej obecny skład. Słuchacze są bardzo usatysfakcjonowani z zajęć pod okiem doświadczonej instruktorki. Treningi odbywają się w poniedziałki w godz. 19:00-20:30).
Tańca towarzyskiego, bo głównie taki przeważa na zajęciach prowadzonych przez Pana Mirosława Cherek Studio Tańca i Rozrywki w Tucholi, porwał do nauki nie tylko pary małżeńskie. Członkowie sekcji trenują co poniedziałek (w godz. 17:45-18:45). Kto wie czy po opanowaniu kroków do perfekcji nie zechcą zatańczyć pokazowo przed pozostałym gronem Słuchaczy.
Zabawa w teatr już po rozpoczęciu roku akademickiego w październiku ub. roku miała swoich zwolenników. Udało się! Sekcja teatralna wciela się w role… Nie zdradzę jednak jaką sztukę planuje się wystawić na początku roku akademickiego 2017/2018. Tak, bo sekcja mając dalekosiężne plany liczy na to, że „Nasz Uniwersytet” jak go określają, będzie funkcjonował i z roku na rok liczył coraz to więcej Słuchaczy, albo przynajmniej tylu ilu obecnie. Na spotkanie sekcji w miesiącu styczniu br. przyjechał reżyser, aktor i scenarzysta – Pan Andrzej Chichłowski, który przyjął zaproszenie Pana Marka Kobylińskiego Przewodniczącego Komisji Infrastruktury, Oświaty i Spraw Społecznych Rady Gminy Cekcyn. Reżyser zgodził się służyć pomocą (bezpłatną) przy realizacji wystawianych spektakli. Sekcja spotyka się co piątek (w godz. 19:00-21:00).
Podkreślić należy, że siedzibą Uniwersytetu jest Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie, w którym to odbywają się spotkania sekcji, poza jogą (Ośrodek „Jarzębina”) i sekcją turystyczną (budynek Urzędu Gminy).
Planuje się również zawiązanie sekcji aerobicu (po sformalizowani grupy), kulinarnej oraz rękodzieła, a także innych zgodnie z oczekiwaniami Słuchaczy.
Dodatkową atrakcją dla Słuchaczek były zajęcia (odpłatne) „Bądź Piękna”, które przeprowadzone zostały w dwóch grupach. Panie uczestniczące w warsztatach nauczyły się m.in. dostosowywać makijaż do swojego typu urody, okoliczności, stylu życia i temperamentu. W najbliższej perspektywie planuje się przeprowadzenie warsztatów stylizacji.
Słuchaczom przedłożona została również propozycja wzięcia udziału w projekcie językowym CAPS LOCK organizowanym przez Urząd Marszałkowski Woj. Kujawsko-Pomorskiego, którego partnerem jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Nabór wniosków trwa do końca marca br.
Godnym podkreślenia jest fakt, iż Słuchacze Uniwersytetu aktywnie włączyli się również w tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przynosząc gadżety na loterię fantową.
Wykłady w ramach Uniwersytetu odbywają się średnio co drugi poniedziałek w godzinach od 16:00 do 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie, natomiast kwadrans przed rozpoczęciem wykładów omawiane są sprawy organizacyjne funkcjonowania Uniwersytetu. Zgodnie z ustalonym harmonogramem wykładów omówione zostały tematy tj. seksualność osób starszych, kulturowa funkcja kreowania wizerunku, Polska lista zabytków UNESCO oraz związany ze świadczeniami emerytalnymi. Wszystkie z wymienionych wykładów cieszyły się znakomitym zainteresowaniem. Poziom przeprowadzonych wykładów jest wysoki, dzięki doświadczonej kadrze akademickiej Wyższej Szkoły Gospodarki.
Gościem specjalnym jednego ze spotkań był Pan Krzysztof Jackowski – najsłynniejszy polski jasnowidz z Człuchowa wraz z małżonką. Jasnowidz opowiedział Słuchaczom o swoim doświadczeniu w rozwikłaniu spraw osób zaginionych, pomocy w poszukiwaniach, które poparł artykułami prasowymi. Rozmowa z Jasnowidzem wzbudziła dreszczyk emocji oraz zaciekawienie wizjonerskie wśród Słuchaczy. Co najważniejsze nie był to ostatni wykład a pierwszy, bo jak podkreśla sam Pan Krzysztof Jackowski „zawsze mile odwiedza zaprzyjaźnioną Gminę Cekcyn, a zwłaszcza jej mieszkańców”.
Uniwersytet wydał już swój pierwszy kalendarz akademicki, posiada także swój baner i tabliczkę reklamową, a to wszystko dzięki wzorowej współpracy z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy.
Średnia frekwencja wśród słuchaczy na wykładach kształtuje się na poziomie 80 osób. Zaznaczyć należy, że w okresie od października do grudnia 2016 r. frekwencja była wyższa, bo na poziomie 90 osób, jednakże okres zimowy jest okresem grypowym oraz wyjazdów sanatoryjnych.
Do końca roku akademickiego 2016/2017 przestawione zostaną jeszcze wykłady nt. prawa rodzinnego, spadkowego i umów cywilno-prawnych dla seniorów; wspólnych podróży; rodziny i jej więzi społecznych; wędrówek europejskich; bezpiecznych i nowoczesnych finansów seniora; choroby przeciążeniowej kręgosłupa szyjnego jako epidemii dzisiejszej cywilizacji; piramidy żywienia i zasad zdrowego żywienia; roli makro i mikroelementów w organizmie człowieka.
Dodatkowym bonusem ze strony Uczelni jest przeprowadzenie 3 godz. bezpłatnych warsztatów z zakresu m.in. praktycznych zasad korzystania z bankowości elektronicznej oraz zarządzania budżetem domowym.
Obecnie filia w Cekcynie jest drugą największą (zaraz po Bydgoszczy) pod względem ilości słuchaczy w Regionalnej Sieci U3W WSG - liczy 105 słuchaczy i cały czas prowadzi nabór!
Wszelkie informacje dotyczące „Trzeciego Wieku” można śledzić na stronie internetowej www.cekcyn.pl/UTW.
Warto przyjść na Uniwersytet, poszerzyć i pogłębić wiedzę, poznać nowych i ciekawych ludzi, zrealizować dawne marzenia i odkryć nowe pasje – „życie daje nam jak gdyby drugą szansę”.
Cieszę się, że mam możliwość koordynacji UTW WSG Filia w Cekcynie
z ramienia Urzędu Gminy oraz współpracy z aktywnym gronem Słuchaczy
Ilona Lesikowska
tel. (52) 33-47-563 lub kom. 782-808-724