"Biblioteka nie jest po to, aby była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca;                           
                      
jest po to, aby była powszechnie użytkowana"   Joachim Lelewel      

 
Gmina Cekcyn położona jest we wschodniej części powiatu tucholskiego. zajmuje powierzchnię 253 km2, należąc tym samym do największych gmin województwa. Pod koniec 2008 r. gminę zamieszkiwało 6500 osób, z czego 1800 mieszkało w Cekcynie.

Pierwsze wzmianki dotyczące tej wsi pochodzą z roku 1301, kiedy to król Wacław II oddał Cekcino pomorskim Święcom. Nie ulega wątpliwości, że początki osadnictwa na terenie Cekcyna można datować na lata wcześniejsze. W XII w., obok ludowej formy Cekcyn, stosowano również Ciechocin. Nazwa wywodzi się zapewne od osoby Cekcy//Ciechoty. W 1309 r. wieś znalazła się pod panowaniem krzyżackim. Trudność, jaką sprawiało wymówienie nazwy wsi przyczyniła się do jej przekształcenia w Czechczyn. Dopiero z biegiem lat utrwaliła się pisownia obecna.

Biblioteka to instytucja, do której większość z nas przychodzi chętnie, a nawet z przyjemnością. Można tu miło spędzić czas, chodząc pomiędzy półkami, przeglądając książki, siadając przy komputerze i szukając informacji w Internecie, czy też uczestnicząc w organizowanej przez bibliotekę imprezie kulturalnej. Biblioteka była i jest nadal najlicznej odwiedzaną ze wszystkich instytucji kultury. Zawdzięcza to swojej elastyczności, umiejętności dostosowania do zmieniających się potrzeb osób tu przychodzących.

Trochę historii biblioteki

Gminna biblioteka Publiczna w Cekcynie służy czytelnikom już 61 lat, a powstała na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, który ogłoszony został w 1946 r. Na długo przed wydaniem tego dekretu, w roku 1876, Władysław Simon założył pierwszą bibliotekę w Cekcynie, która stała się tym samym jedną z pierwszych bibliotek wiejskich w powiecie tucholskim. Prawdopodobnie biblioteka ta, mimo represji i rewizji ze strony władz pruskich, przetrwała do I wojny światowej i była jednym z czynników pobudzających świadomość narodową Polaków. Docierały do niej m.in. "Gazeta Chojnicka", "Gazeta Grudziądzka", "Gazeta Toruńska", "Nadwiślanin", "Pielgrzym".

Biblioteka cekcyńska otwrta została ponownie w 1924 r. jako instytucja należąca do Towarzystwa Czytelni Ludowych. Mieściła się wówczas przy szkole, a księgozbiór obejmował 70 woluminów. Do maja 1937 r. osiągnął on zaledwie 150 książek. Ówczesną bibliotekę prowadził Teodor Machowski.

Dekeret z roku 1946 stworzył ramy prawnoorganizacyjne dla ogólnokrajowej sieci bibliotek. Proces organizacji sieci bibliotecznej dokonał się przy udziale kręgów społecznych. Przy radach narodowych powoływano wojewódzkie, powiatowe i gminne komietety biblioteczne, skupiające m.in. przedstawicieli bibliotek. Ich celem była pomoc administracji państwowej w organizacji i rozwoju tych instytucji.

7 września 1948 r. decyzją Gminnej Rady Narodowej utworzona została Biblioteka Gminna w Cekcynie. Pierwszą bibliotekarką nowo utworzonej biblioteki, mieszczącej się wówczas w prywatnym domu, była Alicja Czerska-Talaśka. W roku 1950 funkcje kieorwnika przejęła Bogumiła Kujawa. Ze względu na ograniczoną powierzchnię przeznaczoną na bibliotekę, nie było wolnego dostępu do półek z ksiązkami. W tamtym czasie utrudnieniem dla rozwoju biblioteki były niesprzyjające warunki lokalowe oraz częste zmiany adresu.

W 1956 r. powstały filie biblioteczne w Iwcu, Małym Gacnie i Zalesiu oraz liczne punkty biblioteczne, które, podobnie jak ta ostatnia filia, zlikwidowane zostały na przełomie lat 80 i 90.  

W 1973 r. oddano do użytku Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie, w którym przydzielono bibliotece dwa pomieszczenia. Jedno z nich zaadoptowano na wypożyczalnię, drugie na czytelnię. Ta zmiana pozwoliła na wprowadzenie wolnego dostępu do książek i przyczyniła się do wzmożenia działaności kulturalno-oświatowej.

W 1977 r. Bogumiła Kujawa odeszła na zasłużoną emeryturę. Funkcję kierownika przejęła Zyta Ważna, która pełni ją do dziś. W roku 2002 biblioteka została ponownie przeniesiona i obecnie mieści się na parterze budynku urzędu gminy przy ulicy Szkolnej 2. Powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 112m2 i obejmuje wypożyczalnię książek oraz czytelnię ogółną, czytelnię komputerową połączoną z oddziałem dla dzieci, pokój socjalny, magazyn na książki i łazienkę.

Struktura organizacyjna biblioteki

Na terenie gminy działają 2 filie biblioteczne:

- Filia w Iwcu

- Filia w Małym Gacnie

Filia biblioteczna w Iwcu mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Posiada wypożyczalnię ogólną, trzy stanowiska komputerowe i kserokopiarkę. Filia w Małym Gacnie znajduje się w budynku mieszkalnym, należącym do gminy. Mieści się w niej wypożyczalnia połączona z kącikiem czytelniczym.

Pracownicy biblioteki gminnej i jej filii

Obecnie zatrudnionych jest 4 pracowników. W 1977 r. stanowisko kierownika biblioteki objęła Zyta Ważna. W roku 1986 pracę rozpoczęła Regina Staniszewska, która pozostała tu do 2004 r. W 2005 r. nastąpiła duża rotacja kadry. Zatrudnione zostały 2 nowe osoby - Grażyna Drewek i Agnieszka Hoppe, która od roku pracowała w filii w Iwcu. W roku 2008 miejsce Grażyny Drewek przejęła Anna Meler. Od 1999 r. w filii w Małym Gacnie pracuje Alicja Zielińska.

 

GODZINY OTWARCIA:

Gminna Biblioteka Publiczna w Cekcynie:

poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota 10:00 - 14:00

 

Filia Biblioteczna w Iwcu

poniedziałek 13.00-17.00

 

Filia Biblioteczna w Małym Gacnie

środa 12:00 - 17:00

 

KONTAKT

tel.  52 33 47 568

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Literatura dla dorosłych znajduje się w wypożyczalni

Księgozbiór podręczny dostępny w czytelni

Stanowiska komputerowe

 Kącik z książkami dla najmłodszych czytelników