okładka

Przez dziesięć lat Arnhild przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii. Była psychotyczką, która własne ciało cięła do krwi odłamkami szkła. Dzisiaj, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oslo, pracuje jako psycholog.
Lauveng zabiera nas w świat głosów i halucynacji, szczurów i wilków, pokazując, w jaki sposób symptomy wyrażają własną logikę i znaczenie.
Opis jej walki o wyzdrowienie, wspomaganej przez służbę zdrowia oraz przez matkę i siostrę, które nigdy nie straciły nadziei, to mocna lektura. Książka o zwycięstwie, w które wierzyli tylko nieliczni.

Jest to książka o nadziei. O tym, że nawet wtedy, gdy nie ma już żadnego wyjścia, kiedy jesteś pod ścianą, warto wierzyć zarówno w siebie samego, jak i w dary ślepego losu. Arnhild Lauveng pokazuje, że czasem (bynajmniej nie zawsze) niemożliwe staje się możliwe. To wiadomość szczególnie cenna dla bliskiego otoczenia ludzi chorych.
prof. Wiesław Łukaszewski, SWPS
okładka
W alkoholu zakochałem się będąc mężczyzną trzydziestoletnim. Nie była to więc miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak nie mam najmniejszej wątpliwości, że szukałem jej, w pewnym sensie, od wczesnego dzieciństwa.
Podczas wesela w Kanie Galilejskiej Jezus zamienił wodę w wino. Ja byłem lepszym magikiem. Całymi latami, z morderczą skutecznością, tysiące razy zamieniałem w alkohol prawie wszystko, bo przecież nie tylko dobra tak przyziemne, jak pieniądze, firmy, czy stanowiska, ale także szacunek, godność, zaufanie, a nawet miłość dziecka i własne sumienie. Cudotwórcą przestałem być 15 stycznia 1999.
Meszuge
ALKOHOLIK to autobiograficzna opowieść o piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu; tragiczna historia nieodwzajemnionej i zdradzonej miłości, którą tylko życie mogło napisać.
okładka
Palacze wiedzą, że palenie jest niezdrowe, drogie i aspołeczne. Co trzyma ich w nałogu, skoro woleliby tego nie robić? To strach przed życiem bez papierosa i złudzenie, że palenie sprawia przyjemność, pomaga się odprężyć i skoncentrować, łagodzi stres albo zabija nudę. Gdyby to była prawda, palacze byliby bardziej zrelaksowani, mniej zestresowani albo znudzeni niż niepalący. Tak nie jest. Używając logicznych i racjonalnych argumentów Allen Carr obala te mity i iluzje, pokazując palaczom, jak działa to, co nazywa "nikotynową pułapką".

okładka

Po wielkim sukcesie wydawniczym książek AFERY I SKANDALE II RP, ŻYCIE PRYWATNE ELIT ARTYSTYCZNYCH II RP i ŻYCIE PRYWATNE ELIT II RP, Wydawnictwo Bellona zaprasza do lektury kolejnej książki Sławomira Kopra, poświęconej latom II RZECZYPOSPOLITEJ.

Piękna epoka, inteligentne i piękne kobiety. Dwudziestolecie międzywojenne to prawdziwy raj dla historyka, to czasy kiedy w życiu publicznym pojawiły się wielkie indywidualności, barwne postacie, niezapomniane osobowości. Sławomir Koper kontynuuje wątek życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej i tym razem zajął się osobami kobiet odgrywających w tych czasach znaczącą rolę.

Nie ogranicza się włącznie do osób najbardziej znanych, przypomina również panie już nieco zapomniane (Maria Morska) czy też dopiero obecnie docenione (Katarzyna Kobro). Ale przede wszystkim jest to barwna opowieść o żeńskich elitach okresu międzywojennego, z Jadwigą Beck, Zofią Nałkowską czy Marią Dąbrowską na czele.

Jak zwykle autor nie ogranicza się wyłącznie do oficjalnego wizerunku, otwarcie pisze o sprawach finansowych, problemach uczuciowych czy orientacji seksualnej swoich bohaterek. I tworzy w ten sposób intrygujący obraz zwyczajnego życia, z jego wadami i zaletami, bardzo odległy od znanego nam z dotychczasowych publikacji. Lekki język autora i jego wartka narracja są dodatkowym atutem tej książki.

 

okładka

Mała Jodie jest pełnym agresji dzieckiem, niechcianym i przekazywanym do kolejnych rodzin zastępczych. Jej ostatnią nadzieją jest Cathy Glass, pracownica opieki społecznej. Kobieta, poznając dziewczynkę, powoli odkrywa wstrząsającą historię dziecka skrzywdzonego przez swych najbliższych. Prawdziwa i bardzo trudna historia, po której nie pozostaje się obojętnym.

 

okładka

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna...
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć…
Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu…
Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem…
W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…

George R.R. Martin (ur. w 1948 r. w New Jersey) jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy fantastyki. Dzięki swej wielotomowej sadze pozyskał miliony oddanych fanów i odrodził tradycję epickiej fantasy w stylu tolkienowskim.

 

okładka

Nieznane oblicze „księdza od biedronek”.
Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy.
Jaki był naprawdę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Magdalena Grzebałkowska, która dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana.
Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny, choć otaczało go tak wielu ludzi? Skąd brała się u niego wielka potrzeba przyjaźni z kobietami? Czy wieloletnie kontakty z oficerem SB są rzeczywiście rysą na jego wizerunku? I dlaczego poeta, którego tomiki wierszy sprzedawały się w milionach egzemplarzy, nieustannie szukał potwierdzenia swojego talentu?

Ksiądz Paradoks to niezwykła historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Poznaj jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia.

”Biografia mężczyzny, który ślubował ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Nuda?
Gdybym nie znał autorki, nigdy w życiu nie wziąłbym tej książki do ręki.
I to by była największa strata. Ja oszalałem już przy pierwszym rozdziale.
A kiedy doszedłem do kleju od księżowskiego tupecika...
Porywające! Co za życie! Co za pióro!”

 

okładka

Kiedy w środku dnia na chwilę się zatrzymasz, przestaniesz robić cokolwiek – czy słyszysz, jak płynie czas…? Oczywiście, że nie! Myślisz, że warto byłoby coś zmienić, ale nie masz czasu na małe sprawy, a co dopiero na rewolucje w swoim życiu. Dajesz się okradać. Powoli. Ze wszystkiego. Z marzeń, które snujesz coraz ciszej, po kryjomu.
Bennie Salazar, podstarzały punk i właściciel wytwórni płytowej, i jego asystentka Sasha – żadne z nich nie zna przeszłości drugiego. Poznaje ją jednak czytelnik wraz z intymnymi szczegółami i historiami osób, które spotykali oni na swej drodze. Razem z bohaterami przechodzi od szumiących płyt analogowych i amatorskich kapeli punkowych wykrzykujących swoje emocje na żywiołowych koncertach jednoczących publiczność do „ściągania kawałków z neta”, mp3 i doskonałych nośników dźwięku.

J. Egan po mistrzowsku i z ogromną psychologiczną wnikliwością przedstawia proces dojrzewania i starzenia się we współczesnych czasach nazywanych erą cyfrową.

Za powieść Zanim dopadnie nas czas Jennifer Egan otrzymała nagrodę Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. Telewizja HBO zakupiła prawa do nakręcenia na jej podstawie serialu. Jej opowiadania ukazują się na łamach takich czasopism, jak „The New Yorker”, „Harper’s Magazine” i „GQ”, pisuje też felietony do „The New York Times Magazine”. REBIS opublikował również tej autorki Niewidzialny cyrk i Spójrz na mnie.

 

okładka

"Satynowy magik" to nowa rewelacyjna powieść Waldemara Łysiaka, będąca swoistym jego "Faustem". Wyrafinowane Zło uwodzi prostoduszną Naiwność, czego finałem jest krwawa katastrofa.

okładka

Każda osiemnastolatka pragnie być piękna, a piękno wymaga wyrzeczeń, szczególnie jak ktoś chce być szczupłym mimo wszystko.
Liz przy wzroście 165 centymetrów waży niecałe 45 kilogramów i chudnie dodatkowe sześć.
Zdaje sobie jednocześnie sprawę z tego, że tak naprawdę liczba kilogramów nie ma znaczenia.
"Jeśli dojdę do 32, będę chciała ważyć 29. Gdybym ważyła cztery kilo, chciałabym zejść do dwóch.
Jedyna liczba, która tak naprawdę by mnie zadowoliła to 0"
I to prawie udało się jej najlepszej przyjaciółce, niestety wcześniej... zmarła.

Anderson tworzy postacie głęboko zapadające w pamięć. Wciąga czytelnika w wir przeżyć wewnętrznych bohaterki, a nam uświadamia, co to znaczy ANOREKSJA.

 

okładka

Wydarzenie Roku Czesława Miłosza!
Niebywałe życie, niebywała biografia.
Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka. Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.

 

okładka

Dwaj wielcy pisarze. Dwie odmienne osobowości, dwa różne temperamenty. Wydawać by się mogło, że Stanisława Lema ze Sławomirem Mrożkiem niewiele łączyło. Okazuje się jednak, że pisarze przez
wiele lat byli przyjaciółmi i pisali do siebie arcyciekawe listy. Nie tylko o literaturze, nie tylko o wielkiej polityce, ale i o czymś tak przyziemnym jak… samochody, których byli wielkimi miłośnikami.
Mnóstwo w tej korespondencji ironii, słownych gier i żartów.
Opublikowanie listów Stanisława Lema i Sławomira Mrożka to wydarzenie kulturalne najwyższej rangi. Książka, wzbogacona o liczne fotografie, rzuca nowe światło na twórczość pisarzy i czasy, w których przyszło im żyć.

 

okładka

”Na myśl o powrocie robi mi się niedobrze. Mam ochotę krzyknąć: „Posłuchajcie mnie, do diabła! Mam gdzieś wasze wielkie plany!”. Chcę, żeby ktoś, ktokolwiek, przyznał, że to, czego ode mnie oczekują, jest wielkie, olbrzymie, gigantyczne.
I nie chodzi wcale o to, że tu jest nam tak wspaniale. Nie jest.
Mam wrażenie, że wszyscy przestaliśmy być sobą. Homer chce nami rządzić bardziej niż kiedykolwiek. Fi i Kevin wszystkiego się boją, a Lee... nie poznaję go.
No i zrobiłam coś, czego dawna Ellie nigdy by sobie nie wybaczyła.
Jedyne, co pomaga mi przetrwać, to nadzieja, że tam, na miejscu, znów staniemy się sobą.”

„Jutro zadaje kłam przesądom, jakoby bestseller miał być opartą na schematach banalną historią. [...] To trochę thriller, trochę sensacja - czyta się doskonale bez względu na wiek. Nic dziwnego, że powieść Jutro stała się bestsellerem”.
Agnieszka Wolny-Hamkało, „Gazeta Wyborcza” 

 

okładka

Mam na imię Ellie. Nie jestem już tą samą dziewczyną, która mieszkała z rodzicami w Wirrawee. Nikt z nas nie jest już taki sam.
Boimy się, ale jesteśmy silni i nie tak łatwo nas złamać. Nie chcemy być martwymi bohaterami. Wydaje mi się, że w obliczu niebezpieczeństwa będziemy musieli robić rzeczy naprawdę straszne. Ale nie wiem, jak daleko możemy się posunąć, żeby ocalić najbliższych. I czy będę w stanie kochać kogoś, kto nie zawahał się zabić?
Choć nadciąga chłód, jutro może być naprawdę gorąco.

Jutro to fenomen. Seria otrzymała kilkadziesiąt nagród w Australii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Niemczech. W USA znalazła się na liście najlepszych książek dla młodzieży, a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez nastolatków. W Polsce pierwsza i druga część serii stały się bestsellerami.

 

okładka

Czy związki między ludźmi nie polegają czasem na czymś więcej niż to, do czego ogranicza nas śmiertelność?
Może pewne rzeczy trwają wiecznie w innym świecie, tam, gdzie zatrzymują się zegary i nie pozostaje nic więcej prócz więzi, które zbudowaliśmy dzięki miłości…?
Niezwykła opowieść o uczuciach, przebudzeniu i trudnych wyborach, jakie rzuca nam pod nogi los.

Robert Harlan ma trzy miłości swojego życia: wspaniałą żonę Allyson, ukochaną córkę Carson i pisanie. Na co dzień pracuje jako przedstawiciel handlowy małej stacji radiowej, żywiąc nadzieję, że któregoś dnia będzie mógł poświęcić się całkowicie pisarstwu. Gdy niespodziewanie zostaje pozbawiony pracy, Allyson zachęca go do realizacji swojego marzenia bycia pisarzem. Po kilku miesiącach intensywnej pracy kończy książkę pod tytułem „Doskonały dzień”, której kanwą stał się spędzony wspólnie czas przez żonę i jej umierającego na raka ojca, na krótko przed jego śmiercią.
Powieść staje się ogromnym sukcesem i Roberta wciąga nowa rzeczywistość, z dala od żony i domu. Po jakimś czasie zapomina o tym, co dotąd było dla niego najważniejsze, aż pewnego dnia, na parę tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia, spotyka nieznajomego, który mówi o intymnych szczegółach z jego przeszłości, teraźniejszości, a co najważniejsze, przepowiada mu przyszłość. Będąc przekonany, że zostało mu tylko parę tygodni życia, Robert zaczyna odkrywać prawdę o sobie: kim się stał, co utracił i co musi zrobić, by odnaleźć ponownie miłość.

„Doskonały dzień” to powieść o miłości i przebudzeniu jednego z najbardziej uwielbianych powieściopisarzy na świecie.

 

okładka

Książka przedstawia historie dzieci, których rodziców uznano za „wrogów Związku Sowieckiego” w okresie od jego powstania do śmierci Stalina.
Kiedy rodziców aresztowano, tracono, zsyłano do Gułagu – dzieci dzieliły ich los i także cierpiały. Miliony dzieci określanych mianem „społecznie niebezpiecznych” straciło rodziców, domy i dzieciństwo.
Ściśle tajne dokumenty z rosyjskich archiwów, pamiętniki i wywiady z ocalałymi pozwalają odpowiedzieć na pytania: jak doszło do takich wydarzeń, kto o nich wiedział i czy ktoś próbował walczyć o ocalenie dzieci?
Książka pokazuje także, jak emocje związane z traumą z dzieciństwa przeniosły się na późniejsze życie, przechodząc z ofiar na ich dzieci i wnuki.

Ważna i wstrząsająca książka, która pokazuje jaskrawy kontrast pomiędzy oficjalną polityką sowiecką wobec dzieci a ich prawdziwymi doświadczeniami.
Anne Applebaum, „The New Republic”

 

okładka

W trzecim tomie tej fantastycznej powieści Murakamiego poznajemy dalsze losy Aomame i Tengo rozgrywające się w niezwykłym świecie roku 1Q84. Ona ukrywa się przed zemstą członków sekty za zamordowanie Lidera, a on czuwa przy łóżku nieprzytomnego ojca w mieście kotów. Czy mściciele trafią na ślad Aomame? Czy Tengo rozwiąże zagadkę powietrznej poczwarki? Czy Tengo i Aomame wreszcie się spotkają? Czy wydostaną się ze świata Little People i dwóch księżyców, czy też na zawsze pozostaną w zaskakującej rzeczywistości powieści wewnątrz powieści stworzonej przez Tengo, jasnowidzącą piękność, Fukaeri? Autor w kolejnym tomie "1Q84" odpowiada na te pytania, a do dwóch przeplatających się wątków dołącza trzeci...

 

okładka

Przychodząc na świat jako trzecie dziecko w muzułmańskiej rodzinie, Samia nie wprawiła swoich rodziców w euforię - wręcz przeciwnie, dla tych zamożnych algierskich imigrantów narodziny dziewczynki oznaczały karę zesłaną przez Allacha, a nie powód do radości.
Tyranizowana przez ojca, szykanowana przez matkę - również ofiarę tradycji, tyle że w pełni pogodzoną ze swoim losem - została wydana za mąż w wieku 16 lat za nieznanego sobie człowieka. W nieznośnej atmosferze zastraszenia, przemocy i pogardy urodziła sześcioro dzieci. Aby wyrwać je z tej okrutnej kultury, postawi wszystko na jedną kartę. Podejmie desperacką próbę ucieczki z Algierii - kraju, w którym ideologia odmawia kobietom wszelkich praw, włącznie z prawem do miłości i decydowania o własnym życiu.

 

okładka

Wstrząsający dalszy ciąg autobiografii Za zasłoną strachu. Samia Shariff znalazła spokojną przystań. Wraz z dziećmi rozpoczyna nowe życie w Kanadzie. Czuje, że ma dług wobec losu za otrzymaną (i wykorzystaną) szansę ucieczki z Algierii – kraju, w którym nie pozwala się kobietom decydować o własnym losie. Od wczesnego dzieciństwa zafascynowana Egiptem, w 2006 roku Samia wyrusza na wyprawę. Wycieczka szybko zamienia się w podróż przez piekło. Autorka nie potrafi przejść obojętnie obok tragicznej doli kobiet pohańbionych – odprawionych przez mężów, skazanych na pogardę i życie w nędzy, pozbawionych jakichkolwiek praw. Samia postanawia zrobić wszystko, by nagłośnić ten problem i ulżyć tysiącom nieszczęśliwych kobiet. Pochłonięta nową misją, na ruchliwym kairskim skrzyżowaniu dostanie dar od losu – miłość.

okładka

Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona - zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On - superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu...
Jest rok 1988. 15 lipca. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde pójdzie w swoją stronę. Gdzie będą w ten dzień za rok? Za dwa lata? I każdego następnego roku? Czy mają szansę spotkać się, a jeśli tak, to czy będzie im ze sobą po drodze? Na podstawie książki powstał film z Anne Hathaway i Jimem Sturgessem w rolach głównych.

 

okładka

Głęboko rozczarowany dzisiejszą rzeczywistością, targany wewnętrznymi konfliktami, tracący wiarę w siebie i w otaczający go świat, Paulo podejmuje bardzo osobistą podróż w czasie i przestrzeni. Przemierzając świat, wraca do swoich wcieleń, ponieważ, jak powiada, 'szlak mojej wędrówki da się wyczytać z oczu innych, a jeśli chcę się odnaleźć, muszę się posłużyć tą mapą'. Po drodze poznaje różnych ludzi, z którymi kontakt zbliża go do celu, ale kluczem do ostatecznego przebudzenia, a zarazem odkupienia jest ponowne spotkanie z kobietą, którą kochał i którą podle zdradził ponad 500 lat wcześniej... Kolejna magiczna, pełna tajemnic podróż w towarzystwie Paula Coelho, który jak zwykle nas nie zawodzi.
Margaret Flanagan, Booklist

 

okładka

Wojenna zawierucha. Dramatyczna podróż po okupowanej Europie. Trudy życia codziennego w ponurej rzeczywistości PRL-u. Miłość i pasja. Szczęście i cierpienie. Wielkie namiętności i rodzinne intrygi.
To wszystko jest udziałem bohaterów trzeciego tomu „Cukierni Pod Amorem”. Prześledźmy ostatni etap ich fascynującej historii. Czy Idze uda się rozwikłać zagadkę tajemniczego pierścienia? Czy dziewczyna zrealizuje ambitne plany, a jej ojciec zazna szczęścia? Czy Celina spotka się z miłością swego życia?

 

okładka

W Klimore Cove świta właśnie najdłuższy dzień. W ulewnym deszczu osnuwającym miasto szarą mgłą spokój zatoki burzą wystrzały, nagłe błyski i łomot. Ale nie chodzi o sztorm - to kule armatnie miotane bez przerwy z ośmiu działobitni Mary Grey, legendarnego okrętu kapitana Spencera.
Bliźnięta Covanant same muszą stawić czoła najgroźniejszemu z nieprzyjaciół, nie mogąc liczyć na pomoc Ulyssesa Moore'a...
To dwunasty, ostatni tom sagi Ulyssesa Moore'a.

 

okładka

Lektura obowiązkowa dla fanów Kurta Wallandera! Piramida jest bodaj ostatnią okazją, by spotkać introwertycznego i samotnego detektywa z Ystad - będzie to jednak spotkanie inne od tych, do których przyzwyczaił nas szwedzki pisarz. Tym razem dostajemy zbiór pięciu opowiadań o Kurcie Wallanderze, z których jedno dało tytuł całości. Budując fabułę wokół tajemniczych morderstw, które wydarzyły się w ciągu dwu dekad poprzedzającej czas akcji Mordercy bez twarzy, Mankell przedstawia intrygującą przeszłość swojego bohatera. Poznajemy Wallandera jako początkującego policjanta w Malmö, a kolejne opowiadania rzucają światło na trudne relacje Kurta z żoną Moną, ekscentrycznym ojcem oraz córką Lindą. Dowiadujemy się, jak stał się zgorzkniałym, ale i odnoszącym sukcesy funkcjonariuszem w wydziale zabójstw. Tłem opowiadań jest świetnie zobrazowane szwedzkie państwo opiekuńcze, społeczeństwo z mnóstwem paradoksów i powszechnym poczuciem wyobcowania. Jak inne książki o Wallanderze, Piramida to świetnie skrojona proza, które daje wgląd w przerażające motywacje ludzi i próbuje je wyjaśniać. Książka została przełożona na wiele języków, m.in. duński, norweski, fiński, niemiecki, angielski, niderlandzki, włoski, hiszpański i kataloński.

 

okładka

Serafina waży 64 kilogramy, a mimo to czuje się nieszczęśliwie grubą. Chciałaby mieć sylwetkę piękna i smukłą jak jej przyjaciółka Ernestine lub jej siostra Maria. Postanawia więc spełnić swe pragnienie i pewnego dnia zaczyna się odchudzać. Jej myśli koncentrują się tylko wokół kalorii. Nic nie je. Głodówka ma zapewnić jej spełnienie marzeń. Los Serafiny nie jest przypadkiem odosobnionym, Tak w Europie, jak i w Polsce anoreksja zbiera coraz większe żniwo. Przejmująca powieść Jany Frey ukazuje, jak marzenia o pięknej sylwetce w łatwy sposób zamieniają się w błędne koło super-diet, z którego trudno się wyrwać i które często prowadzi do śmierci.

 

okładka

Młoda reżyserka Joanna przyjeżdża w Bieszczady, aby spotkać się ze swoim idolem, wybitnym filmowcem, który po czterdziestu latach wraca do Polski i buduje w Bieszczadach dom. Okazuje się, że w okolicy doszło niedawno do tragicznego wypadku - badaczka wilków Katarzyna, zbierająca materiały do pracy doktorskiej, zginęła od kuli kłusownika. Pamięć o Kasi jest we wsi ciągle żywa. Mieszkańcy odnajdują w Joannie podobieństwo do zmarłej doktorantki. Zaintrygowana tym Joanna zaczyna szukać informacji o dziewczynie, kontaktuje się z jej uczelnią, wynajmuje chatę, w której tamta mieszkała. Zaczyna żyć życiem Kasi, i choć nie zna zachowań wilków, postanawia odszukać je i sfotografować.
Tymczasem z początku niechętny Joannie reżyser zaczyna się nią interesować. Historia komplikuje się jeszcze bardziej, gdy we wsi pojawia się Olgierd, pilnie strzegący wilków i swojej pamięci o Katarzynie...
Znakomita powieść o zauroczeniu cudzym losem, rozdarciu i pasji. O zagadkowym świecie dzikich zwierząt, który staje się obsesją.

 

okładka

Melody Carver ma nos wprost spod skalpela, zauroczył ją Jackson, intrygujący dziwak z naprzeciwka, nosi oldskulowe T-shirty, czarne dżinsy i różowe conversy.
Frankie Stein ma cóż, wszystkie części ciała Frankie są nowe, wzdycha do Bretta, który ma już dziewczynę, nosi golfy z gryzącej wełny...

 

 okładka

Kolejna niezwykle zabawna książeczka w serii dla najmłodszych czytelników.
Koszmarny Karolek ma przed sobą nie lada wyzwanie: jak wygrać konkurs czytelniczy, nie czytając ani jednej książki? Odpowiedź jest bardzo prosta - trzeba je samemu bardzo szybko napisać i wielka wygrana jest już w kieszeni.

okładka

Od kiedy pojawiły się na polskim rynku, nie ma dnia, aby do szpitali nie trafiały ich ofiary. W sytuacji kryzysowej lekarze mogą być bezradni. Zabawa z dopalaczami to jak zabawa granatem. Może cię rozerwać i zabić.
Słodkie kłamstwa i gorzka prawda o dopalaczach:
Co to są dopalacze?
Czy to wstęp do legalizacji narkotyków?
Co dzieje się w organizmie po ich zażyciu?
Z czego produkuje się te trucizny?
Czy dopalacze uzależniają?
Dlaczego dilerzy narkotyków to przestępcy, a sprzedawcy dopalaczy to biznesmeni?

Choć nowa ustawa delegalizuje handel dopalaczami, to cały rynek zgodnie z przewidywaniami zszedł do podziemia. Sprzedaż w Internecie kwitnie, a handlarze dalej drwią sobie z prawa.

 

okładka

Siostra Jesme, zakonnica z południowoindyjskiego stanu Kerala, wystąpiła z zakonu karmelitanek po trzydziestu trzech latach życia w stanie duchownym. Jak sama twierdzi, w normalnej sytuacji byłaby ostatnią osobą, która uczyniłaby taki krok, jednak nie miała wyjścia - władze zakonne za wszelką cenę starały się zepchnąć ją na margines życia zawodowego i klasztornego. Kiedy inne metody zawiodły, próbowano poddać ją leczeniu psychiatrycznemu. Ona sama pochodziła z dobrej, zamożnej rodziny praktykujących katolików. W wieku siedemnastu lat, podczas zorganizowanych przez uczelnię rekolekcji, miała mistyczne przeżycie, po którym postanowiła wstąpić do zakonu. Autorka obserwowała rozmaite nieuczciwe praktyki i nieprawidłowości w zakonie.

 

okładka

Autorki książek - doświadczone psycholożki i matki - radzą, jak rozmawiać z nastolatkiem, jak nawiązać z nim bliską więź, uczulają na zagrożenia i podpowiadają, jak reagować, gdy dzieje się coś złego.

 

okładka

Depresja obok otępienia jest najczęstszym schorzeniem psychicznym wieku podeszłego. Często przyjmuje maski somatyczne, bo osoby starsze rzadziej uskarżają się na smutek, częściej na rozmaite bóle, zaparcia i zmęczenie. Ponadto objawy depresji w wieku podeszłym, takie jak problemy z pamięcią, zaburzenia uwagi, zobojętnienie i utrata energii są interpretowane jako starzenie się. Trudności w diagnozowaniu wynikają też z tego, że oba zaburzenia - depresja i demencja - często występują jednocześnie.
Książka łączy w sobie cechy poradnika dla opiekuna z podstawowymi informacjami przeznaczonymi dla terapeuty (lekarza POZ, psychologa, pracownika socjalnego). Jest całościowym opracowaniem problemów depresji w starszym wieku. Otrzymała w 2006 roku nagrodę Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego za najlepszą pozycję dotyczącą opieki nad osobami w wieku starszym.

 

okładka

Tematem niniejszej książki są zagadnienia pedagogiczne dotyczące
dzieci dotkniętych depresją. Jak pomóc dziecku, które zaczyna wykazywać brak woli, które opuszcza się w nauce, jest drażliwe, ma niską samoocenę?
Rodzice muszą zrozumieć, że nie jest ważne szukanie winnych, lecz okazywanie dziecku wsparcia i zapewnienie mu pomocy psychologicznej, którą często zostaje objęta cała rodzina . 

 

okładka

Dzieci potrzebują rodziców, którzy odważą się im zaufać. Dzięki temu, kiedy dorosną, będą umiały zaufać sobie.
Książka ta mówi o tym, jak wzmacniać psychikę dziecka już od chwili narodzin, by ochronić je przed lękiem, ucieczką w przemoc lub uzależnienia.
Dzięki wychowaniu wzmacniającemu dziecko dowie się, że może:
- czuć się dobrze bez chorobliwego uzależniania się
- osiągnąć wytyczony cel bez stosowania przemocy
- być pewne siebie i pozbyć się lęku.
Dzięki wychowaniu wzmacniającemu uchronicie dziecko przed poszukiwaniem substytutów prawdziwego zaufania, wiary i wsparcia, którego nie zaznało w dzieciństwie.

 

okładka

Niezwykle przydatna seria, poruszająca trudne tematy z jakim młodzi ludzie spotykają się na co dzień.
Zawiera przydatne informacje i porady, jak walczyć z prolemem agresji, uzależnienia od narkotyków, zaburzeń odzywiania czy nałogów: palenia i picia, oraz gdzie można szukać pomocy

okładka

Ostatnia dekada XX wieku otworzyła przed psychologią nowe, fascynujące pole eksploracji badawczej. Jest nim zachowanie się człowieka w społeczeństwie informacyjnym. Rozwój Internetu w jego obecnej postaci w ciągu ostatnich lat podniósł jeszcze rangę tego zagadnienia. Obok bezspornych zalet istnieje także ciemna strona Internetu. Ma miejsce przestępczość internetowa. Łatwiejszy stał się dostęp do pornografii i nawiązywania przygodnych kontaktów seksualnych. Nie można zapominać o destrukcyjnym wpływie na psychikę internautów niektórych gier komputerowych. Stosunkowo nowym zjawiskiem społecznym stało się uzależnienie od komputera. W pracy tej uzależnienie od komputera, wyodrębnione spośród innych uzależnień, opisane zostało od strony diagnozy, rozpowszechnienia i terapii przez psychologa nie tylko teoretyka, ale i praktyka. Czytelnik otrzymuje monografię psychologiczną, zawierającą aktualną wiedzę wzbogaconą badaniami i doświadczeniem terapeutycznym autora.

 

okładka

Obecna redaktor naczelna magazynu National Geographic, zwiedziła niemal całą kulę ziemską i dziś przedstawia czytelnikom pierwszą książkę z podróżniczej serii dokumentującej jej przygody. Ze wszystkich, 61 krajów, do których dotarła to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Nowe dzieło Martyny Wojciechowskiej to wartka i dowcipna relacja z jej licznych perypetii, przeplatana wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, życia jego mieszkańców i bogatej historii. Począwszy od komicznych opisów nieustannych spotkań z "etiopską władzą", po mrożące krew w żyłach wizyty w wioskach dzikich plemion. Podróż przez Abisynię miała miejsce w trakcie realizacji programu "Misja Martyna" dla stacji TVN, stąd szansa poznania zaplecza produkcji tego popularnego programu podróżniczego. Tę książkę czyta się jednak jak powieść więc... 

 

okładka

Przetłumaczona na czternaście języków.
Wydana w renomowanych wydawnictwach.
Utrzymywała się przez kilka miesięcy na topach list bestsellerów.
Prawo do jej sfilmowania sprzedano Davidowi Heymanowi, producentowi Harry'ego Pottera.
Przypowieść o naturze zła, które rodzi się w umysłach tak zwanych „porządnych ludzi”.

To niebezpieczna podróż na drugą stronę lustra, gdzie wartości zmieniają się w swoje przeciwieństwa. Podróżnikiem jest dziewięcioletni Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego, który odkrywa i na dziecięcy sposób interpretuje otaczającą go rzeczywistość. Świat przedzielony ogrodzeniem z kolczastego drutu jest obcy i groźny, ale wzbudza ciekawość
i wciąga. Jak w okrutnej baśni, bohater zapuszcza się zbyt daleko i spotyka po drugiej stronie ogrodzenia wychudzonego chłopca o ciemnych oczach, ubranego w pasiastą piżamę. Pogawędka z rówieśnikiem przeradza się w potajemny rytuał spotkań. Przekraczanie granic i nieumiejętność rozpoznania prawdy o sytuacji, prowadzi do dziwnego splotu wydarzeń i nieprzewidywalnego finału.

 

okładka

Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim - pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako Królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a sam cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie żydowskich chłopów z Galicji.

"Co znaczą 'srebrne łyżki', 'bele jedwabiu', 'wątrobianka', 'mąka', 'dywany ze Smyrny', 'worki kartofli'? To słowa z szyfrowanej mowy handlarzy 'delikatnym mięsem'. Co znaczy 'delikatne mięso'? To jedno z haseł, które wywołuje Martin Pollack, reporter i pisarz, znawca i pasjonat dziejów Galicji, by przedstawić ucieczkę nędzarzy z tej części Europy w dziewiętnastym i w początkach dwudziestego wieku. Rozpaczliwe określenie 'ucieczka' bardziej tu pasuje niż administracyjne – 'emigracja'. Uciekinierzy doznają na swej drodze oszustw, wyzysku, przemocy i upokorzeń. Poznajemy obszar wilczych praw, mało nam znany (chociaż jego część znajdowała się kiedyś w polskich granicach), zdumiewające życiorysy i dokumenty. Czasem, rzadko, znajdujemy pocieszenie, gdy dzielność i odwaga odnoszą zwycięstwo. Książka o piorunującej aktualności, jeśli słuchamy wieści ze świata".
Małgorzata Szejnert

okładka

Poradnik uczy skutecznego zarządzania czasem, czyli tego, by zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Skierowany jest do wszystkich, którzy chcą przeanalizować mechanizmy własnego działania i lepiej organizować swój czas.
W książce znajdziesz praktyczne narzędzia pokazujące, jak dobrze wyznaczyć cel, opracować plan działania i zrealizować go w terminie. Poznasz sztukę ustalania priorytetów, czyli wybierania zadań do wykonania w krótkiej, średniej albo długiej perspektywie. Opanujesz zasadę OATS, czyli prostą i skuteczną procedurę planowania czasu, oraz poznasz wskazówki dotyczące jej zastosowania w praktyce. Umieszczone w poradniku ćwiczenia, quizy i przykłady pokażą ci na co niepotrzebnie tracisz czas i jak unikać tego w przyszłości.
Poradnik odkrywa przed tobą sekret zachowania równowagi między czasem poświęconym obowiązkom zawodowym, odpoczynkowi czy rodzinie. Uczy efektywnego zarządzania czasem i umiejętności organizacji pracy, które są niezbędne, aby osiągnąć sukces. Autor zgromadził w książce wnioski płynące z kilkudziesięciu lat współpracy z wybitnymi osobowościami świata biznesu - ludźmi spełnionymi zawodowo i prywatnie. Dołącz do ich grona!

okładka

 Jeremy Marsh jest wschodzącą gwiazdą mediów, dziennikarzem śledczym, którego specjalnością jest pisanie demaskatorskich artykułów o "rzeczach niezwykłych" - nietypowych koncepcjach naukowych, rzekomych zjawiskach nadprzyrodzonych, jasnowidzach i uzdrowicielach. Realista, sceptyczny od urodzenia, lubi swoją pracę i dlatego bez wahania przyjmuje zaproszenie przyjazdu do miasteczka Boone Creek w Karolinie. Miejscowy cmentarz jest ponoć nawiedzany przez duchy dawnych niewolników. Ilekroć nadciągnie mgła, tajemnicze błękitne światełka zdają się tańczyć na kamieniach nagrobnych. Po przyjeździe, wbrew sobie, Jeremy zaczyna interesować się prześliczną młodą bibliotekarką Lexie Darnell. Specyficzna atmosfera małej miejscowości, w której wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko, absorbująca tajemnica oraz atrakcyjna kobieta sprawią, że Marsh przeżyje pierwszy w swoim życiu prawdziwy cud...

 

okładka

W czerwcu 1940 r. obywatele Wielkiej Brytanii przygotowywali się na nieuchronny atak ze strony Niemiec. Wojska Hitlera zajęły po krótkiej kampanii terytoria Holandii, Belgii i Francji i Brytyjczycy wiedzieli, że wkrótce to oni będą musieli stawić czoło inwazji.

ZAPOMNIANE GŁOSY –Bitwa o Anglię to zapis ustnych relacji z okresu, gdy Wielka Brytania znalazła się najbliżej utraty niepodległości w całej swojej historii. Książka zawiera niezwykłe relacje naocznych świadków – pilotów, żołnierzy, strażaków, członków cywilnej obrony przeciwlotniczej i zwykłych mieszkańców – uzyskane z ogromnych zasobów Archiwum Dźwiękowego Imperial War Museum. Wspomnienia i interpretacje tych samych wydarzeń różnią się. Na kolejnych stronach książki znajdują się relacje wzajemnie się uzupełniające, różniące się od siebie, a czasem wręcz całkowicie ze sobą sprzeczne. Innymi słowy, relacje te przedstawiają prawdziwy świat widziany oczyma Brytyjczyków, ale także Niemców oraz obywateli Indii, Jamajki, Nowej Zelandii, Kanady, Afryki Południowej, Stanów Zjednoczonych i Polski. Emocje kryjące się w tych opowieściach także są przeróżne: niektóre są zabawne, inne zaś pełne smutku i tragiczne. Jedne są bardzo zwyczajne, inne niezwykłe. Mówią o strachu, odwadze, nienawiści i umiejętności wybaczania. Wszystkie te świadectwa składają się na wyjątkowy i fascynujący opis oblężenia Wielkiej Brytanii.
Ta książka stanowi świadectwo tego niezwykłego, intensywnego okresu w historii narodu, opowiedziane słowami ludzi, którzy go przeżyli.

 

okładka

Zima w Dakocie Południowej. Minus dwadzieścia stopni, śnieżyca, oblodzona droga i zmęczony kierowca. Autobus, którym jedzie Reacher, wpada w poślizg i zjeżdża do rowu. Najbliższa miejscowość Bolton oddalona jest o trzydzieści kilometrów. Zanim zjawi się pomoc, wszyscy pasażerowie zdążą odczuć fatalne skutki mrozu. Niedaleko Bolton zbudowano olbrzymi zakład karny. W jednej z jego cel siedzi przywódca motocyklowego gangu handlującego amfetaminą, a w miasteczku mieszka główny świadek koronny, emerytowana bibliotekarka Jane Salter, strzeżona przez miejscową policję. Reacher odkrywa, że komisariat policji w Bolton znajduje się w stanie paranoi. Pilnować więzienia, czy pilnować świadka? Ktoś na pewno będzie próbował go uciszyć? Ktoś z miejscowych, może nawet policjant, czy nasłany morderca? Jaką tajemnicę kryje opuszczona baza wojskowa w pobliżu miasteczka - baza, której nie ma na żadnej mapie? Jack ma dokładnie 61 godzin, by znaleźć odpowiedź. Kluczem do niej jest pewien niski mężczyzna, który z ogrodzonej murem posiadłości sto kilkadziesiąt kilometrów od Mexico City pociąga za wszystkie sznurki.

 

okładka

Trzecia część początku kultowego cyklu zekranizowanego jako kultowy serial telewizyjny
Pamiętnik Stefano przenosi akcję o sto lat wcześniej i odkrywa początek historii miłosnego trójkąta dwóch braci wampirów i pięknej dziewczyny, której obaj pragną.
Damon zdradził brata w Nowym Orleanie. Teraz Stefano postanawia rozpocząć wszystko od nowa. Ślubuje nie skrzywdzić już nigdy więcej człowieka. Przemierza ulice Manhattanu, usiłując zniknąć w tętniącym życiem mieście. A kiedy myśli, że uciekł już od przeszłości, odkrywa, że nigdy nie ucieknie przed swoim bratem. Damon ma wielkie plany dla nich obu – czy Stefano to się podoba, czy nie. Razem podbiją salony Nowego Jorku. Lecz nieoczekiwanie na ich drodze staje dawny wróg, który może zmienić ich nieśmiertelne życie w piekło…

 

okładka

Ciąg dalszy prequela kultowego cyklu zekranizowanego jako kultowy serial telewizyjny.
Druga odsłona Pamiętnika Stefano, który przenosi akcję o sto lat wcześniej i odkrywa początek historii miłosnego trójkąta dwóch braci wampirów i pięknej dziewczyny, której obaj pragną.

Kiedy pierwsza miłość Stefano Salvatore’a zmieniła go w wampira, zniszczyła bezpowrotnie jego świat - i jego duszę. Teraz on i jego brat Damon muszą uciekać z Mystic Falls, inaczej zostaną zdemaskowani i zabici. Wyruszają do Nowego Orleanu w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Ale miasto jest bardziej niebezpieczne niż sobie wyobrażali, pełne innych wampirów i łowców wampirów. Czy wieczne życie Stefana będzie już zawsze przeklęte?

 

okładka

Prequel do kultowego cyklu zekranizowanego jako kultowy serial telewizyjny
Pamiętniki wampirów sprzedane w Polsce w ponad 200 000 egzemplarzy!
Pamiętnik Stefano przenosi akcję o sto lat wcześniej i odkrywa początek historii miłosnego trójkąta dwóch braci wampirów i pięknej dziewczyny, której obaj pragną. Jest rok 1864. Echa wojny Północy z Południem docierają do plantacji w Wirginii, rodzinnego domu Stefano i Damona Salvatore. Braci, którzy byli nierozłączni, dopóki w Mystic Falls nie pojawiła się Katherine - olśniewająca i tajemnicza. To przez jej uwodzicielski uśmiech najlepsi przyjaciele stali się rywalami w wyścigu o jej względy. I odkryli, że jej przepyszne suknie i połyskujące diamenty skrywają straszliwy sekret. I że jej jeden pocałunek zmieni ich życie - na wieczność…

 

okładka

Ta wzruszająca opowieść o życiu i śmierci, miłości i smutku, ubarwiona przejmującymi epizodami, przemyśleniami na temat rozlicznych lektur, to nigdy wcześniej nieoglądany portret pisarki – kobiety, która wcześniej zawsze zażarcie broniła swej prywatności. Opowieść wdowy to autobiograficzny zapis wewnętrznych zmagań autorki próbującej zrozumieć, na czym polega życie po śmierci ukochanego męża, który ją wspierał przez niemal pół wieku.

 

okładka

„Motyl” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających książek ostatnich lat. Niezapomniana opowieść o kobiecie sukcesu, która w wyniku okropnej choroby stopniowo traci swoje myśli i wspomnienia, i tym samym odkrywa, że każdy nowy dzień przynosi jej inne spojrzenie na miłość i życie.

Alice Howland jest dumna z życia, na które tak ciężko zapracowała. Ma pięćdziesiąt lat, jest wykładowcą psychologii na Harvardzie, światowej sławy ekspertem w dziedzinie lingwistyki oraz żoną odnoszącego sukcesy męża i matką trójki dzieci. Kiedy coraz częściej zdarza jej się tracić pamięć i orientację, decyduje się na wizytę u lekarza. Tragiczna diagnoza choroby Alzheimera o wczesnym początku całkowicie zmienia jej życie.Kiedy nieuleczalna demencja pozbawia ją tożsamości, dotychczas niezwykle niezależna Alice walczy, by nauczyć się żyć każdą chwilą. Musi przewartościować swoje relacje z mężem, uznanym naukowcem oraz oczekiwania w stosunku do dzieci, a także postrzeganie siebie samej w otaczającym ją świecie.

Motyl, powieść jednocześnie piękna i przerażająca, to poruszający i niezwykle żywy obraz życia z chorobą Alzheimera, który pozostaje w pamięci jeszcze na długo po zamknięciu książki.

Po przeczytaniu Motyla miałam ochotę wstać i krzyknąć w pociągu pełnym nieznajomych, „Musicie przeczytać tę książkę”…
Beverly Beckham, The Boston Globe

 

okładka

Po burzliwym semestrze w Hex Hall Sophie jedzie na wakacje do Londynu. Teraz, kiedy wie, że jest demonem, nie ma szans na spokojny wypoczynek. Na dodatek pojawia się zabójczo przystojny Archer Cross, który skradł serce Sophie i... czyha na jej życie.

„Dziewczyny z Hex Hall. Diable szkło” to druga część bestsellerowej trylogii.
„REWELACYJNA! NAJLEPSZA KSIĄŻKA ROKU!” Readers
Bestseller "New York Timesa"

 

okładka

Ilustrowana książeczka z wierszykami dla dzieci cieszącej się dużą popularnością autorki ponad czterdziestu książek dla dzieci - Doroty Gellner.

To jest blok, a w bloku klatka.
Żółte drzwi, na drzwiach kołatka.
Zastukajmy w drzwi kołatką i poznajmy się z sąsiadką!

 

okładka

Rosja rok 1707. Wojska cara Piotra I tłumią krwawo powstanie Tatarów zamieszkujących Syberię. Gwarancją pokoju jest nie tylko ogromy okup, który Tatarzy mają zapłacić carowi. Rosjanie żądają jeszcze dodatkowo wydania zakładników, z których najważniejszym ma pierworodny syn chana Möngüra, książę Bahadur. Tłumiący powstanie generał carski nie wie jednak, że Bahadur nie żyje.
Ukochana żona chana wpada na pomysł, by jedną z córek Möngüra przebrać za chłopca i przekazać Rosjanom jako Bahadura. Podstęp się udaje i księżniczka Shirin zostaje zabrana na Kreml, gdzie ma przebywać jako zakładnik i gwarant pokoju.
Dla szesnastoletniej dziewczyny zaczyna się niebezpieczna gra. Za wszelką cenę musi ukryć swoją prawdziwą tożsamość, gdyż w przypadku odkrycia przez Rosjan podstępu grozi jej śmierć a jej narodowi zagłada. Wkrótce Shirin zostaje wysyła na wojnę, by walczyć ze Szwedami, którzy właśnie zaatakowali Rosję.

 

 okładka

Kolejna książka bestsellerowego autora specjalizującego się w życiu prywatnym elit II Rzeczypospolitej.

Każdy kraj, każda epoka i każdy ustrój miał swoje skandale i afery. Niewolna była od nich również Druga Rzeczypospolita. W książce zostały ukazane różne odcienie skandalizującej historii okresu międzywojennego. A zatem zamach na prezydenta Narutowicza, samobójstwo Walerego Sławka i zaginięcie generała Zagórskiego. I chociaż obecnie panuje moda na gloryfikowanie rządów marszałka Piłsudskiego, to nie należy zapominać o ciemnych stronach jego epoki.

Druga Rzeczypospolita to jednak nie tylko polityka. Sensacją było drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego, kampanie literackie i społeczne Boya-Żeleńskiego. Uwagę opinii publicznej przykuwała słynna sprawa Gorgonowej, afery korupcyjne i kryminalne.

 

okładka

„Maria Skłodowska-Curie – kobieta wyprzedzająca epokę” jest niezwykłą książką-albumem, składającą się z dziesięciu bogato ilustrowanych esejów, z których każdy poświęcony jest innemu aspektowi ˝życia uczonej.

Napisane z pasją teksty Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, pokazują wielką Polkę nie tylko jako wybitnego naukowca, ale także kochającą matkę i żonę oraz patriotkę oddaną całym sercem ojczyźnie. Przeglądając kolejne strony, poznajemy jej dzieciństwo i rodzinę. Towarzyszymy jej przy pierwszych miłosnych uniesieniach, obserwujemy ofiarną pracę podczas I wojny światowej, śledzimy studia na Sorbonie, wreszcie pracę naukową i wielkie odkrycia. Poznajemy prawdziwą Marię.

 

 okładka

Książka, która wzbudziła sensację na całym świecie.

"(…) to tom porażający (…) gdy już publiczność nacieszyła się zabawowym wizerunkiem boskiej MM, przychodzi czas, by zobaczyć ukryty pod nim dramat. Dziewczyna stojąca nad szybem
wentylacyjnym w "Słomianym wdowcu" niczego już nie ukrywa i pokazuje więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać." (Leszek Bugajski "Newsweek")

"Fragmenty", złożone z niepublikowanych dotychczas intymnych zapisków Marilyn Monroe, jej wierszy i listów, tworzą niezwykły portret wrażliwej, inteligentnej kobiety – diametralnie różny od tego, jaki dla
potrzeb opinii publicznej wykreowały media.

okładka

Koniec XIX wieku, południowe Indie. Nad brzegiem strumienia zjawiskowo piękna Devi i jej przyjaciel Devanna beztrosko się bawią. Są nierozłączni niczym ziarenka kardamonu.
Kilka lat później Devi poznaje Maću, sławnego pogromcę tygrysa. Ta chwila zmienia wszystko. Dziewczyna już wie, że nie pokocha nikogo innego. Kiedy w sercu Devanny budzi się uczucie do Devi, sprawy przybierają tragiczny obrót…

„Tygrysie Wzgórza” to międzynarodowy bestseller, prawa do książki zostały sprzedane do 18 krajów.

 

okładka

Mam na imię Ellie. Coś wam opowiem.
To były nasze najlepsze wakacje. Ale po powrocie zastaliśmy coś, co na zawsze zmieniło nasze życie. Jeszcze nigdy nie mieliśmy takich kłopotów. Na początku było nas ośmioro, teraz została szóstka. Nie wiemy, co się dzieje z dwójką naszych najlepszych przyjaciół. Umieramy ze strachu i bardzo za nimi tęsknimy. I dlatego, chociaż to niebezpieczne, a nasz plan nie jest idealny, spróbujemy ich odbić, nawet jeśli nie mamy pojęcia, co przyniesie jutro. A ja? Chyba się zakochałam. Nie wiem, czy to najlepszy czas na takie rzeczy.

Jutro to fenomen. Seria otrzymała kilkadziesiąt nagród w Australii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Niemczech. W USA znalazła się na liście najlepszych książek dla młodzieży, a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez nastolatków. "Jutro. W Pułapce nocy" to druga z siedmiu części bestsellerowego cyklu.

okładka

Początek kultowej serii Jutro.
Ekranizacja powieści już wkrótce na ekranach kin.

Kiedy Ellie wraz z szóstką przyjaciół wraca z wakacyjnej wyprawy, zastaje opustoszałe miasteczko i umierające z głodu zwierzęta. Tajemnicza armia zaatakowała ich kraj i uwięziła jego mieszkańców.
Ellie i jej paczka mogą się poddać lub ukryć się w lesie. Mogą też wziąć sprawy w swoje ręce i stanąć do walki...
Bohaterowie spróbują nauczyć się żyć w świecie, który nie podlega już regułom dyktowanym przez rodziców. Aby przetrwać, będą musieli nie tylko się zjednoczyć, ale też dokonywać trudnych wyborów między przyjaźnią a miłością.

 

okładka

To przejmująca opowieść odważnej, młodej kobiety, której udało się uniknąć tragicznego losu ofiary ludobójstwa w Rwandzie. Siłę do walki dała jej miłość do męża i synka.

Ostatnia rzecz, jakiej mogłam sobie życzyć, to wypytywanie mnie o to, co robiłam w ciągu ostatnich paru tygodni, co się dzieje w Rwandzie i – najgorsze ze wszystkich – co się stało z moją rodziną. To były sprawy, o których nie umiałam nawet myśleć, a do tego mój uraz był zbyt głęboki, abym potrafiła wyrazić swoje doświadczenia słowami. Jedynym sposobem na zachowanie zdolności chodzenia, oddychania i jedzenia było całkowite zapomnienie.

 

okładka

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

 

okładka

Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to będzie nudne lato, już pierwsze dni wakacji dostarczą Milenie niezwykłych wrażeń. Za sprawą matki w ich domu zjawi się tajemniczy chłopak „po przejściach”, którego obecność zburzy spokój nastolatki. Choć Kama, nieco zwariowana przyjaciółka, niejednokrotnie ją zawiedzie, a Paweł – dotychczasowy obiekt zainteresowania Mileny, okaże się niewart jej westchnień, upalne lato w pięknych plenerach Suwalszczyzny przyniesie dziewczynie wiele nowych doświadczeń.
Pogodne, z pozoru radosne dni, spędzone nad Wigrami u dziadków Kamy, upłyną pod znakiem niejednej próby, a udział Mileny w warsztatach literackich stanie się pretekstem do poszukiwania granic szczerości i zawierania przyjaźni. Odkrywanie prawdy o Konopnickiej, oddzielanie rzeczywistości od mitów, okaże się fascynującym zajęciem. Milena ze zdumieniem uświadomi sobie, że ciche, ponad sto lat tajone konflikty, nękające rodzinę wielkiej poetki, są obecne także w życiu jej przyjaciół.

 

okładka

Następna, po debiutanckim Księciu Mgły, powieść Zafóna dla młodzieży
Jakie złowrogie zagadki kryje Kalkuta lat trzydziestych?
Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. W dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi. Gdy dziewczyna opowiada im tragiczną historię swojej rodziny, członkowie stowarzyszenia postanawiają jej pomóc w odnalezieniu legendarnego domu, który pojawia się w opowieści. Nie wiedzą, że właśnie natrafili na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Płonący pociąg, dworzec widmo, ognista zjawa - to tylko niektóre elementy makabrycznej łamigłówki, którą przyjdzie im rozwiązać… Misja, która miała być niecodzienną przygodą, niebawem okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.

 

okładka

Julie zostaje wdową w wieku dwudziestu pięciu lat. Wraz z listem pożegnalnym od męża, w który Jim obiecuje jej, że będzie jej aniołem stróżem, otrzymuje nieoczekiwany prezent - niemieckiego doga. Mijają cztery samotne lata. Julie stopniowo dojrzewa do nowej miłości. O względy dziewczyny zabiega przystojny i pewny siebie Richard, w którym Julie dostrzega pokrewną duszę - pomimo, że ukochany pies go nie akceptuje. Wielką przyjaźnią darzy natomiast Mike`a - najlepszego przyjaciela zmarłego męża. Gdy w zachowaniu jednego z mężczyzn Julie odkrywa coś niepokojącego i daje mu kosza jej życie zamienia się w koszmar.

 

okładka

Garść wspomnień – tylko to pozostało Paige po matce, która opuściła ją w wieku pięciu lat. Dorosła Paige wyprowadza się z rodzinnego Chicago, pozostawiając tam samotnego ojca. Marzy o szkole plastycznej, wychodzi za ambitnego lekarza – i wkrótce sama zostaje matką. Przytłoczona domowymi obowiązkami, Paige nie może zapomnieć o tym, że wychowała się w niepełnej rodzinie; ten żal, w połączeniu z prześladującymi ją dawnymi grzechami, odbiera jej poczucie wartości, każąc wątpić we własną zdolność do poświęcenia się dziecku. Jodi Picoult stworzyła niebywale wyrazistą powieść, szczegółową, sugestywną i pasjonującą, dotykającą kwestii i uczuć, które są bliskie każdemu z nas.

 

okładka

Nowa znakomita książka jednej z najpoczytniejszych polskich autorek, tym razem napisana wspólnie z córką, dziennikarką i scenarzystką Dorotą Szelągowską.
W błyskotliwym dialogu dwie wyjątkowe kobiety wspólnie zarażają pasją życia, przywołują wspomnienia, opowiadają o ważnych dla siebie ludziach, miejscach i wydarzeniach. Mądra i bezpretensjonalna lektura, pełna uroczych anegdot oraz celnych obserwacji na temat macierzyństwa i zwariowanego życia we współczesnym świecie.
Tak, tak, o epizodzie z tańcem też jest mowa!...

 

okładka

Powrót nauczyciela tańca to kryminał uznany przez wielu krytyków za lepszy nawet od Mankellowskiego cyklu o komisarzu Kurcie Wallanderze. Powieść jest przesycona atmosferą skandynawskiego chłodu i mroku, zawiera wątki historyczne, daje czytelnikowi wgląd w mentalność szwedzkiego społeczeństwa. Książka zdobyła w 2005 roku Gumshoe Award dla Najlepszej Europejskiej Powieści Kryminalnej.

 

 

"Kiedy o zamiarze napisania przez nas pracy naukowej o dziejach Tajnej Organzacji Wojskowej "Gryf Pomorski" dowiadywali się ludzie nam życzliwi, jakże często wyrażali obawę, że postępujemy niezbyt rozsądnie, podejmując się omówienia tematu wywołującego nadal tak wiele emocji. Trudno bowiem wskazać inną organizację z okresu drugiej wojny światowej, wokół której niemalże do dnia dzisiejszego występuje tyle emocji i o której z takim zaangażowaniem mówi się w telewizji lub prasie.

{...} jest to pierwsza próba całościowego i gruntowego omówienia najważniejszych problemów dotyczących działalności "Gryfa Pomorskiego". Czytelnicy moają możliwość zapoznania się nie tylko z opracowaniem, ale także z krótkimi biogramami i notkami biograficznymi osób odgrywających w "Gryfie" najważniejszą rolę."

 

Franciszek Kamecki (ur. 1940) ksiądz, prałat, wykładowca, rekolekcjonista, organizator rekreacji i wyjazdów dla dzieci i młodzieży, medytacji, dni kultury, biesiad. Autor kilkanastu książek z poezją i felietonami. Brał udział w opracowaniu i wydaniu albumów, scenariuszy, katechez, kazań, rozważań, materiałów kościelnych. Tłumaczony na angielski, niemiecki, czeski, słoweński. Filmy o nim: „Przenoszenie wyobraźni” reż. A. Danilewicz (Niepokalanów, 1997), „Na tyłach świata” (portrety twórców) reż. U. Guźlecka (TVP3 Bydgoszcz, 2007). Jego poezja w czasopismach, antologiach, w internecie itp. Nagrodzony m.in. za najciekawszy debiut roku na Ogólnopolskim Festiwalu Poezji (1974), Złoty Krzyż Zasługi RP (2000), nominowany do nagrody Artusa, Książka Lata (2001), laureat I miejsca w konkursie Interartus (2002), nagrodzony statuetką Feliksem „Gazety Wyborczej Bydgoszczy i Torunia” dla ludzi sukcesu (2002), medal „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” (Bydgoszcz, 2005), Pierścień Mechtyldy (Tczew 2006), Pióro Kociewskie (Tczew 2007), honorowy obywatel Miasta i Gminy Gniew (2009).

 

okładka

Nareszcie ferie! Daka i Sylwania nie mogą się już doczekać wylotu do ich rodzinnego miasta Bistrii, spotkania z krewnymi i przyjaciółmi. No i najfajniejsze – ich przyjaciółka Helenka też leci z nimi. Jednak nikt się nie spodziewał, że Helenka zakocha się po uszy. Ale jej wybranek nie jest zwyczajnym chłopcem, a wampirem. Na dodatek szczególnie groźnym. Czy w tej sytuacji ekstraduża porcja czosnku w ogóle jeszcze pomoże?
 

okładka

Kontynuacja bestsellerowej powieści „Arabska żona”.
Tanya Valko ponownie wprowadza czytelnika w świat wschodnich tradycji, przyjaźni i miłości. Główna bohaterka, pół Polka, pół Libijka, po przymusowej rozłące z matką, mając zaledwie kilka lat, rozpoczyna tułaczkę po odległych zakątkach świata. Najpierw udaje się z libijską rodziną do Ghany, następnie powraca z babcią do Trypolisu, by po paru latach, uciekając przed despotycznym ojcem, wylądować w Jemenie. Tam, już jako nastolatka, znajduje szczęście, przyjaźń i miłość... Niestety, styka się również z terrorem i zwolennikami ortodoksyjnego islamu. Jej mąż za wszelką cenę chce oczyścić imię swojej rodziny z piętna terroryzmu. Życie głównej bohaterki i jej rodziny jest zagrożone. Czy młoda kobieta zazna w końcu spokoju i szczęścia? Czy uda jej się odnaleźć matkę?

 

okładka

Hołownia pokusił się o biografię... Boga! Czym różni się Bóg od UFO? Dlaczego Jezus zdemolował kantor? Czy Bóg lubi krew? Odpowiedź na te i inne pytania w książce
Relacja Boga i czasu to jeden z poruszanych przez Hołownię fascynujących tematów. Znany dziennikarz opisuje nasze wyobrażenia dotyczące Stwórcy, próbując odpowiedzieć na najczęściej nurtujące nas pytania: czy rzeczywiście Bóg jest jeden, dlaczego w Starym Testamencie bywał okrutny i mściwy, a w Nowym twierdził, że najważniejsze to kochać i przebaczać, czemu nie daje się zobaczyć, dlaczego objawił się akurat Żydom i czym jest Trójca Święta?
Najważniejsze teologiczne koncepcje, charakterystyczny styl Hołowni i liczne osobiste refleksje autora na temat jego stosunku do Stwórcy to wybuchowa mieszanka!

 

okładka 

Książka, która otwiera oczy na okropieństwa, będące udziałem kobiet traktowanych przez swoje rodziny jak niewolnice. Szczera i głęboko poruszająca opowieść o rozpaczy, odwadze i nadziei.

Jasvinder Sanghera wie, co to znaczy zbuntować się przeciwko rodzinie, która próbuje zmusić kobietę do małżeństwa, i jakie mogą być konsekwencje takiego sprzeciwu. Wie, ponieważ jako młoda dziewczyna doświadczyła tego na własnej skórze. "Córki hańby" to zbiór historii kobiet - faszerowanych narkotykami, bitych, więzionych, gwałconych i terroryzowanych w czterech ścianach domów, w których dorastały - takich jak Shazia - porwana i wywieziona do Pakistanu, by poślubić człowieka, którego nigdy nie widziała, czy Banaz - zamordowana przez własną rodzinę po tym, jak spróbowała uciec przed przymusowym małżeństwem. To także opowieść o Jasvinder Sangherze, która pomagając tym kobietom, ryzykuje życie własne i swoich dzieci. Bo to świat, w którym cierpienie tak wielu staje się wyzwaniem dla garstki niezwykle odważnych.

 

 

okładka

„Podróż pociągiem z Westerbork do Auschwitz trwała około trzydziestu sześciu godzin, bez jedzenia i picia. Po prostu siedzieliśmy i podawaliśmy sobie dziecko. Nie dało się długo spać, człowiek myślał i drzemał. Powiedziałem do żony: 'Jeśli nie wrócę, wyjdź ponownie za mąż, znajdź kogoś, kto będzie dobry dla dziecka'. A ona odpowiedziała: 'Jeśli ja nie wrócę lub będę chora czy coś takiego, znajdź żonę, która będzie dobra dla dziecka'. Zostaliśmy wyrzuceni z pociągu i staliśmy obok, czekając. Musiało być koło wpół do trzeciej nad ranem. Było ciemno, na peronie świeciło niebieskie światło. Widzieliśmy kilku esesmanów chodzących tam i z powrotem. Oddzielono mężczyzn od kobiet. Stałem więc na przedzie mężczyzn i widziałem moją żonę z dzieckiem. Posłała mi pocałunek i pokazała dziecko. Nagle jedna z kobiet szarpnęła się histerycznie w kierunku męża. Może coś czuła. W połowie drogi zatrzymał ją niemiecki oficer, który uderzył ją kolbą w głowę. Upadła, a on kopnął ją w brzuch. Wtedy jeden z więźniów w pasiakach kazał nam iść za sobą. Odwróciliśmy się w lewo i szliśmy dwie lub trzy minuty. Przyjechały ciężarówki, zatrzymały się koło nas, były na nich wszystkie kobiety i dzieci, a na środku stała moja żona z dzieckiem. Stała jakoś w świetle, więc mogłem ją rozpoznać. Tego obrazu nigdy nie zapomnę. Wszyscy mieli pojechać do kąpieli, na posiłek i do mieszkań, jednak zamiast tego musieli się rozebrać i wejść do komór gazowych. Dwie godziny później ci ludzie zamienili się w proch, moja żona i dziecko także.” - Leon Greenman, angielski Żyd, Auschwitz-Birkenau

okładka

Niezwykła historia Marguerite van Geldermalsen. W 1978 roku pochodząca z Nowej Zelandii pielęgniarka została żoną Muhammada, beduińskiego sprzedawcy pamiątek w legendarnej Petrze. Zamieszkała w liczącej dwa tysiące lat jaskini w skalnym zboczu i żyła jak Beduinka. Nauczyła się arabskiego, przeszła na islam, urodziła troje dzieci i poznała brytyjską królową Elżbietę.
„Na wiadomość, że Marguerite van Geldermalsen wychodzi za Beduina, jej przyjaciele pukali się w głowę. Najspokojniej zareagowali rodzice, którzy o wszystkim dowiedzieli się z listu, który dostali dwa miesiące po ślubie”.
Maria Kruczkowska „Wysokie Obcasy”

okładka 

Dla miłośników gier komputerowych i dla moli książkowych! Opowieść o 12-letnim Julku, chłopcu o niezwykłej wyobraźni i trudnościach szkolnych (dysleksja i nadruchliwość). Julek ponad wszystko uwielbia gry komputerowe. Pewnego razu, przez przypadek, trafia w sam środek gry. Początkowo zafascynowany światem wirtualnym, nie chce wracać do zwykłego życia. Stopniowo odkrywa jednak, że bycie w tym świecie
nie jest tak przyjemne i bezpieczne, jak myślał. Próbuje powrócić do domu. Pomagają mu siostra, 8-letnia Maja, oraz mama Kasia, która za synem i córką wchodzi do świata gry. Mama
i dzieci wędrują przez różne poziomy. Mama, która jest lekarzem neurologiem, orientuje się szybko, że gra toczy się w ludzkim mózgu, a kolejne jej poziomy odpowiadają strukturom anatomicznym ośrodkowego układu nerwowego. Bohaterowie odbywają pasjonującą wędrówkę we wnętrzu mózgu, spotykając na swej drodze intrygujące byty. Napięcie rośnie,
a decydująca bitwa przebiega bardzo dramatycznie. Czy uda im się znaleźć wyjście z gry
i powrócić do zwykłego świata?

 

okładka

Luty 1940 roku. Dworzec w Warszawie. Na oczach Alfreda Zajdorfa, wówczas jedenastoletniego żydowskiego chłopca, hitlerowcy dokonują egzekucji jego ojca. Zrozpaczonego i zagubionego sierotę ratują Polacy.
Wspomnienia Alfreda Zajdorfa są świadectwem swoistego wtapiania się w okupacyjną rzeczywistość ówczesnej Warszawy, przyspieszonego dojrzewania, nabywania umiejętności kamuflażu. Autor z fotograficzną precyzją opisuje życie warszawskiego półświatka misternie powiązanego z okupantami, kolaborantami i polskim podziemiem niepodległościowym. Nie brakuje też opisów haniebnych praktyk szmalcowników, ludzi bez skrupułów żerujących na nieszczęściu Żydów ukrywających się w Warszawie. Przed takimi ludźmi Alfred Zajdorf był chroniony przez Polaków.
Nie święci… są wspomnieniami bardzo cennymi, ponieważ ubywa naocznych świadków tamtych czasów. Ponadto są wyrazem wdzięczności dla wcale niemałej grupy Polaków, którzy z narażeniem życia swojego i swoich bliskich ratowali prześladowanych Żydów.
Jacek Wójciak

 

okładka

Fabularyzowany reportaż o tragicznych wypadkach w Gdyni z grudnia 1970 roku, podczas których zginęło 18 osób. Autorzy, dziennikarze, rozmawiali z bezpośrednimi świadkami masakry. Odnaleźli m.in. żonę Brunona Drywy, zastrzelonego portowca, ojca trojga małych dzieci, która opowiada dramatyczną historię swej rodziny. Spotkali się też z rodzicami Zbigniewa Godlewskiego, zabitego osiemnastolatka, znanego ze słynnej ballady jako Janek Wiśniewski. Napisane z sercem i dbałością o szczegóły, ilustrowane zdjęciami.

 

okładka

Najnowsza KSIĄŻKA AUTORA BESTSELLERA MĘŻCZYŹNI SĄ Z MARSA, KOBIETY Z WENUS
Trwające od lat badania naukowe dowiodły, że różnice pomiędzy płciami oraz wzajemne relacje ich przedstawicieli mają w dużej mierze podłoże biochemiczne i można je wyjaśnić działaniem… naszych hormonów! Odwołując się do tych odkryć, autor prezentuje proste wskazówki i praktyczną wiedzę, dzięki którym można nie tylko zapewnić sobie oraz swojej partnerce lub partnerowi dobre samopoczucie, szczęście i trwałą namiętność, ale też w naturalny sposób zadbać o zdrowie i witalność.
John Gray po raz kolejny wykorzystuje charakterystyczne dla siebie zrozumienie dynamiki związków, żeby pomóc Marsjanom i Wenusjankom nie tylko zrozumieć i zaakceptować różnice między płciami, lecz również rozwijać miłość i wzajemną tolerancję oraz poprawiać jakość wspólnego życia.

okładka

Wspaniała powieść dla wielbicielek wielkich romansów. Jeśli podobał Ci się Jeździec miedziany, pokochasz Białą wilczycę! Jest rok 1917. Ksenia, piętnastoletnia Rosjanka, traci rodziców i ucieka z bolszewickiego Piotrogrodu do Paryża. Spotkanie z Maxem, czarującym, niemieckim fotografem odmieni życie obojga na zawsze. Ta wielowątkowa historia miłosna rozgrywa się na tle zdarzeń I połowy XX wieku. Czytelnik znajdzie tu grozę rosyjskiej rewolucji i luksus paryskiego „wielkiego świata”, szaloną dekadencję Berlina i narastający koszmar hitleryzmu, piekło wojny i nadzieję na lepszą przyszłość.

 

okładka

Koszmar II wojny ma się ku końcowi. Ksenia wyjeżdża do Berlina, by odnaleźć ukochanego. Tymczasem Natasza, córka Kseni, okłamywana przez matkę, nadal nie wie, kto jest jej prawdziwym ojcem. Jak po wojennej traumie będzie żyła para Żydów ocalonych przez Ksenię? Co zrobi Axel, wstrząśnięty faktem, że jego ojciec był nazistą? Powstanie nowego świata rodzi nowe problemy, ale i nowe miłości.

 

okładka

Tytułowy zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Dziewczynka to autorka książki, wówczas ośmioletnia Krysia Chiger, której życie ocalił Leopold Socha - polski kanalarz ze Lwowa, katolik, grzesznik, drobny złodziejaszek... Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, stało się heroiczną walką o życie ludzkie...

 

okładka

Prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Jest rok 1936. Edward VIII abdykuje, by związać się z ukochaną Amerykanką, panią Simpson. Królem – Jerzym VI – zostaje niespodziewanie jego brat. Nowy monarcha ma jednak wielki problem: jąka się. Do wystąpień publicznych przygotowuje go australijski terapeuta mowy Lionel Logue. Zawiązują niezwykłą przyjaźń... Książka, oparta na pamiętnikach Logue’a, odsłania kulisy życia osobistego i rodzinnego Jerzego VI, ojca obecnej królowej Elżbiety II. Frapujące!

 

okładka

Temat śmierci, przekraczający granice kulturowe, historyczne i wyznaniowe, jest w istocie "nieśmiertelny", co znajduje odbicie w jego zadziwiającej żywotności w ciągu stuleci i pod każdą szerokością geograficzną na Ziemi.
Temat śmierci, któremu aktualności przydają zbiorowe tragedie, jak epidemia aids, zanieczyszczenie środowiska, terroryzm i dziesiątki krwawych wojen lokalnych, jest nieustannie podejmowany przez współczesnych artystów, widzących w nim szczególny teren do refleksji i twórczych poszukiwań.

 

okładka

Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności” (Jerzy Ślaski).

Opowieść o działającym na Lubelszczyźnie zgrupowaniu „Orlika”, które po zakończeniu działań wojennych podjęło zbrojną walkę przeciw sowietyzacji Polski. Epopeja oddziału „Orlika” pokazana została na szerszym tle działań zbrojnych toczonych po wojnie przez podziemie niepodległościowe.

 

okładka

Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości.
Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości – porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy?
Autorzy Złotych żniw zadają pytania dotyczące ludzkiej chciwości.
Od nas zależy, czy i jak na nie odpowiemy.

Złote żniwa to esej historyczny Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross. Wybitni polscy intelektualiści zajmują się przemilczanym aspektem stosunków polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej. Zaskakuje odwaga, z jaką autorzy podchodzą do zasadniczego tematu książki: roli chciwości Polaków i innych narodowości wobec Żydów podczas Zagłady.
Esej porusza tematy drażliwe i bolesne: przejmowanie żydowskiego mienia przez Polaków, współudziału w tym procederze polskich środowisk prawniczych czy granatowej policji. Autorzy opisują przerażającą sytuację Żydów na polskich wsiach, pytają o rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu zachowań wiernych. Nie stronią od ostrych moralnych i historycznych ocen, wyrazistego, bezpośredniego języka i nie ukrywają swoich emocji. Czyni to z lektury tej książki głębokie intelektualne i moralne przeżycie.

 

okładka

Książka Trucicielka i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych pragnień, emocji. Uczuć, które w jednej chwili mogą nas wyzwolić lub doprowadzić do zbrodni. Wyjątkowość książki Trucicielka i inne historie o namiętnościach doceniło jury prestiżowej nagrody literackiej - Le Prix Goncourt, w 2010 roku wyróżniając ją nagrodą Le Prix Goncourt de la Nouvelle.


okładka

Był sobie raz chłopiec i pewnego dnia w drzwiach jego domu stanął pingwin...
Nie wiedział, skąd się wziął, ani do kogo należał. Pingwin był smutny i chłopiec pomyślał, że pewnie się zgubił. Postanowił więc zaprowadzić go do domu, nawet jeśli będzie musiał popłynąć aż na Biegun Południowy...

 

okładka

Owce wracają!
Kontynuacja rewelacji literackiej Sprawiedliwość owiec, największego przeboju roku w Polsce 2006 w kategorii proza obca, sprzedanego w 70 tysiącach egzemplarzy.
Teraz znowu głos mają owce. Ale nie tylko…
Do gry wkraczają również kozy, obcy niestrzyżony baran i tajemniczy Garou…



okładka

Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran to opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe – egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.

Wiera Gran mieszkała i śpiewała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy. Oskarżono ją o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia.
Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku. Występowała w paryskim hotelu Lutetia i w kabarecie Dinarzade, w sali Pleyel i Carnegie Hall, śpiewała gościnnie w Sztokholmie i Londynie, wyjechała na tournee po Ameryce Północnej. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura. W Izraelu widzowie grożą przebraniem się w obozowe pasiaki, jeśli ośmieli się wystąpić na scenie, uciekła do Francji, stamtąd do Wenezueli, ale i tam dosięgła ją przeszłość – pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie.
Czuła się pogrzebana za życia. Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.

 

okładka

Biografia jednego z najsłynniejszych „żołnierzy wyklętych”; zawodowego oficera Wojska Polskiego, uczestnika kampanii polskiej 1939 r., dowódcy 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK.
Wsławiony bojami z niemieckim okupantem, obrońca ludności cywilnej na Wileńszczyźnie przed zagrożeniem ze strony oddziałów litewskich oraz partyzantki sowieckiej, w 1945 r. stał się jednym z największych zagrożeń dla nowej władzy. Mjr „Łupaszko” odtworzył 5, a następnie 6 Wileńską Brygadę Partyzancką działające w pasie od Podlasia, poprzez Białostocczyznę, Warmię i Mazury do Pomorza. Ujęty przez UB 20 listopada 1950 r., został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na osiemnastokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w wiezieniu mokotowskim

 

okładka

Któregoś dnia zadzwonił Jeremi i poprosił, żebym przyjechała jak najszybciej, bo ma dla mnie ważne zadanie. Przyjechałam natychmiast. Wyjął z sekretarzyka dużą brązową kopertę z napisem "Agnieszka" i podał mi ją.
"Zastanawiałem się, co zrobić z jej listami i doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie tego zniszczyć. Myślę, że literatura polska by nam tego nie wybaczyła. Zaopiekuj się tym".
Niedawno Agata Passent zadzwoniła do mnie z informacją, że znalazła listy Jeremiego do Agnieszki i zastanawia się nad ich opublikowaniem. "Wiesz, bo to taka piękna literatura".(...)
W ten sposób - dzięki dzieciom Agnieszki i Jeremiego - mogą państwo już dzisiaj przeczytać te listy. Z Przedmowy Magdy Umer

Audiobook - Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze - czytają Magda Umer i Piotr Machalica.

 

okładka

Zaskakujący debiut prozatorski utalentowanej aktorki, scenarzystki i blogerki. Tragikomiczny portret współczesnej singielki Klary, wciąż szukającej szczęścia. Klara nie ma męża ani dzieci. Za to ma prawie czterdzieści lat, narzekającą mamusię i żonatego kochanka... Wciąż się odgraża, że umrze, kłóci się z matką, odchodzi i wraca do swego Aleksa, i upija się, czym popadnie, z przyjaciółką Wronką. Losy Klary poznajemy z absurdalnych scenek. Z pozoru zabawny pastisz  życiowych seriali i powieści, a tak naprawdę bolesna prawda o braku porozumienia między ludźmi i naszych obyczajach. Pieprzny język, prawdziwe emocje.

 

okładka

Tessa i Nick Russo zakochali się od pierwszego wejrzenia. Teraz są już siedem lat i dwoje dzieci później. Kiedy w rocznicę ich ślubu romantyczną kolację przerywa telefon ze szpitala, żadne z nich nawet nie domyśla się, ile może się zmienić. Tego wieczoru doktor Russo spotyka Valerie.

 

okładka

"Dziewczyny z Rijadu" ukazały się w 2005, wywołując ogromną sensację w świecie arabskim. W powieści przedstawione zostało życie młodych saudyjskich singielek ze stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu. Świat sekretów, niedomówień, marzeń i intryg, świat, którego istnienia mało kto się domyślał. Poprzez opowieść snutą na łamach forum internetowego poznajemy losy czterech młodych kobiet: Gamry, Michelle, Sadim i Lamis. Każda z nich ma inną historię, każda na swój sposób musi stawić czoła konserwatywnemu społeczeństwu, sile tradycji i zakazom, zarówno w kwestiach codziennych, jak i tych fundamentalnych.
Powieść została w roku 2008 uznana za arabską książkę roku. Przetłumaczono ją na ponad 20 języków.

 

okładka

Oto pierwsza podróżnicza książka Wojciecha Cejrowskiego. Wydaliśmy ją w roku 1997 i została bestsellerem. Chcieliśmy ją potem wznowić, ale WC się nie zgodził. Twierdził, że jest źle napisana, bo wtedy nie umiał jeszcze dobrze pisać. Ja twierdziłem inaczej. W końcu udało się go przekonać, by w takim razie poprawił i rozbudował tekst. I oto nowe wydanie – poprawione, uzupełnione, rozbudowane. Już wtedy czytało się dobrze, teraz czyta się jeszcze lepiej.
Wydawca

 

okładka

Podobno dzieci najczęściej ulegają wypadkom we własnych domach. Czy można temu zaradzić? W dużej mierze tak. Trzeba uczulić je na pewne zagrożenia. Ostre przedmioty, gorące płyny, trujące substancje - to wszystko może być niebezpieczne. Ale uwaga, "uczulić" nie znaczy "nastraszyć"! Rozmawiajmy z dziećmi, żartujmy, śmiejmy się - i czytajmy tę książkę.

 

okładka

Pełna magii malajska saga rodzinna obejmująca okres od początku lat 30. XX wieku do współczesności. Centralną postacią jest urodzona na Cejlonie Lakszmi. Po szczęśliwie spędzonym dzieciństwie, mając 14 lat, opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża na Malaje. Za namową swatki matka przyjmuje w jej imieniu propozycje małżeństwa złożoną przez trzykrotnie starszego od dziewczynki wdowca, rzekomo człowieka majętnego. Okazuje się, że Aja nie jest osobą, jakiej się spodziewała, lecz ubogim , pozbawionym ambicji urzędnikiem, mieszkającym w drewnianym domku na palach.
Lakszmi nie poddaje się rozpaczy, bierze los w swoje ręce. Mając dziewiętnaście lat ma już szóstkę dzieci, w tym parę bliźniaków, które są dla niej jedyną radością życiową. Lakszmi staje się prawdziwą głową i ostoją rodziny, uosobieniem Matki Ryżu, jednej z najstarszych bogiń czczonych w Azji południowo – Wschodniej, zapewniającej dostatek i szczęście. 

 

okładka

Pełna niezwykłych przygód opowieść o wielkich marzeniach i nadziei, przemocy i miłości, osadzona w malowniczej i niebezpiecznej Brazylii czasów niewolnictwa. Raul, przystojny gaucho, znajduje nad brzegiem rzeki Rio Paraíso piękną, ciężko ranną kobietę, mówiącą w obcym języku. Czyżby to była Niemka, która uciekła z kolonii osadników, podejrzewana o zabójstwo męża i córeczki? Szybka akcja, prosty, bezpośredni styl.

 

okładka

Czy można dostać drugą szansę i rozpocząć wszystko od nowa?
James Kier zginął w wypadku. Tak przynajmniej wszystkim się wydawało.
On sam dowiedział się o własnej śmierci z gazet. Pomyłkę szybko wyjaśniono, ale błąd popełniony przez dziennikarza ucieszył wszystkich znajomych Jamesa.
Nic dziwnego.
Nie był kandydatem na najlepszego przyjaciela.
Bezwzględny szef. Rekin biznesu wyznający zasadę - po trupach do celu. Mąż, który zostawia umierającą żonę. Ojciec znienawidzony przez syna.
Stokrotki w śniegu to piękna, wzruszająca opowieść o sile miłości i nadziei. O tym, że najważniejsza w życiu jest rodzina. Że tylko kochając i będąc kochanym, można odnaleźć własną drogę w życiu.

 

okładka

Szokujący zbiór błędnych wyroków wymiaru sprawiedliwości z całego świata, które dobitnie uświadamiają nam, że każdy z nas może stać się ofiarą pomyłki sądowej!

 

okładka

- świetna, lekko napisana pozycja popularnonaukowa z pogranicza psychologii, medycyny i historii społecznej

Odwieczna jest gonitwa za przyjemnością zmysłową. Starożytność zdecydowanie górowała w tej materii nad wiekami nowożytnymi. Od tamtej pory normy moralne różnych religii i zakazy prawne poddają (a przynajmniej usiłują poddać) regulacji pewne aspekty ludzkiego zachowania. Paul Martin ciekawie i dowcipnie pisze o seksie, narkotykach i czekoladzie (to wręcz pean na jej cześć!). Dywaguje nad różnicami między przyjemnością, czyli lubieniem czegoś, a pożądaniem, czyli chceniem tegoż. Przywołuje postaci niektórych znanych hedonistów. Opisuje również onanizm, hazard, pijaństwo, obżarstwo oraz trwającą przez tysiąclecia walkę purytanów z hedonistami. Analizuje stany szczęścia i nieszczęścia. Zastanawia się również nad nałogiem z naukowego punktu widzenia: czy nałóg można "zobaczyć" w mózgu i dlaczego tylko niektórzy stają się nałogowcami? Dzieli się też z czytelnikiem własnymi receptami na żywot łagodnie przyjemny. Główną jego maksymą jest "niewiele, ale często". Poleca nam czternaście przyjemności, które można praktykować z pożytkiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego przez całe życie.

 

okładka

Książka zawiera opisy 155 zamków, które na pewno warto bliżej poznać. Zapoznaje nie tylko z historią zabytków i dziejami ich mieszkańców, ale podaje także ciekawostki i legendy związane z tymi zamkami. Znajdą tu Państwo także numery telefonów do zamkowych muzeów i najbliższych hoteli lub informacji turystycznej.

 

okładka

 Jest to najgłośniejsza w świecie powieść chińska z klasycznego kanonu literatury pięknej. Dziełu temu, które porównać można z „Dekameronem” Boccaccia, towarzyszyła od początku atmosfera skandalu ze względu na jego wybujały erotyzm łamiący bariery zwyczajowej pruderii, naturalistyczne opisy romansowych perypetii głównego bohatera i jego sześciu żon oraz tłumu kochanek. W intencji autora jednak miała to być zjadliwa karykatura czasów mu współczesnych, tj. zepsutej do cna, zmierzającej do zguby epoki Mingów. Dziś treści polityczne zwietrzały, a pozostał wspaniały korowód zdarzeń i postaci uwikłanych w niezmienne ludzkie pragnienia i namiętności.

 

okładka

- tajemnica, groza, pierwsza miłość, przygoda, okrucieństwo i sentymentalizm
- debiut literacki Carlosa Ruiza Zafona, późniejszego autora Cienia wiatru, z roku 1993, pierwsza część trylogii dla młodzieży
- niesamowite przygody trzynastoletniego Maxa, jego sióstr i ich przyjaciela

Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy (Max widzi nocą w ogrodzie clowna i dziwne posągi artystów cyrkowych), ale ważniejsze, że dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, dzięki któremu mogą to i owo dowiedzieć się o miasteczku (np. historię zatopionego w wodach przybrzeżnych, pod koniec pierwszej wojny, okrętu "Orfeusz") i poznać dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya, który opowie im o złym czarowniku znanym jako Cain lub Książę Mgły, chętnie wyświadczającym usługi, ale nigdy za darmo. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.

 okładka

"Sprawę honoru", jedną z najlepszych książek o bitwie o Anglię, napisali bezstronni amerykańscy autorzy. Podobny efekt osiągnął bestsellerowy pisarz amerykański Michael Korda w po raz pierwszy opisanej bitwie z punktu widzenia tak brytyjskiego jak i niemieckiego. W tej książce są dwie bitwy: RAF-u i Luftwaffe. Polski wkład jest znakomicie opisany i oceniony: „Najbardziej widoczni – i najbardziej skuteczni”. Tak pasjonującego, doskonałego i szczegółowego porównania i opisu walki, dowódców, pilotów i ich maszyn oraz kolejnych strategicznych decyzji Luftwaffe i reakcji RAF-u jeszcze nie było."

 

okładka

Pasjonująca opowieść o złamaniu szyfrów Enigmy – słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej – napisana na podstawie tajnych akt. Autor rozmawiał też z żyjącymi świadkami historii Enigmy oraz ich rodzinami. Opisując sukcesy polskich kryptologów – Rejewskiego, Różyckiego i Zegalskiego – oraz wysiłki Alana Turinga i jego zespołu, książka jednocześnie pokazuje, w jakim stopniu powodzenie operacji zależało od przechwytywania na pełnym morzu U-Bootów oraz ich książek szyfrów.

 

okładka

Opowieść Jerzego Besali przenosi nas tym razem w czasy antycznej Grecji, Rzymu i tak zwanych kultur barbarzyńskich, które zaznaczyły się decydująco w dziejach Europy: Celtów, Germanów i pierwszych Słowian.
Na przestrzeni wieków uczucia determinowały wiele posunięć politycznych; wpływały na kierunek zdarzeń, prowadzenie wojen, prawo, ekonomię, były przyczyną szaleństwa ludzi władzy, stanowiły źródło mniej lub bardziej sensownych decyzji. Czasy starożytne były okresem szczególnym dla biegu dziejów świata, gdyż wówczas właśnie pojawiły się filozofia, także uczuć, i próby jej praktycznego zastosowania w życiu. Przyjrzyjmy się więc temu ważnemu okresowi w historii cywilizacji europejskiej przez szkiełko powiększające relacji damsko-męskich, miłości–nienawiści, radości–smutku, pogody–depresji i wielu innych uczuć.
W kulturze grecko-rzymskiej uczucia raczej redukowano lub represjonowano jako niewygodne w społecznym i politycznym działaniu. Ale choć Grecy i Rzymianie bardzo się starali, by wyprzeć uczucia i emocje na rzecz areté i virtutis, czyli maski dzielności, one mimo to wracały - często jako kosztująca fortunę, niewytłumaczalna miłość do heter lub uzależnienie od miłości przybierające niekiedy równie dziwaczne, obsesyjne formy. Tak bywało kiedyś i tak jest do dziś.

 

okładka

Mała Momo jest dziewczynką zupełnie wyjątkową. Pojawiła się znikąd, zamieszkała w starym amfiteatrze na obrzeżach miasta i szybko zaprzyjaźniła się zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi. Potrafi wymyślać najbardziej niezwykłe zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. okazuje się jednak, że jej piękny świat jest zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy pozbawiają ludzi wolnego czasu i radości życia. Tylko Momo jest odporna na ich magię. I tylko ona z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przed całkowitym zszarzeniem.
Momo to niezwykle piękna i mądra opowieść o tym co najważniejsze o magii dzieciństwa i prawdziwej przyjaźni. Klasyka literatury dziecięcej

 

okładka

Icek Erlichson, polski Żyd, miał 17 lat, gdy rozpoczęła się II wojna światowa. Uciekając przed nazistami, młody żydowski chłopiec, zwiedziony komunistyczną propagandą swoich przyjaciół, przekradł się do ZSRR. Tam bardzo szybko i boleśnie przekonał się, jakie było prawdziwe oblicze „ojczyzny światowego proletariatu”. Poznał to oblicze od jego najstraszliwszej strony. Jego istota polegała na wszechogarniającej przemocy, inwigilacji i ewidencji, a ucieleśnieniem owej istoty, oraz ważną częścią radzieckiej gospodarki, były więzienia i obozy pracy przymusowej. W tym zakresie Erlichson stał się mimowolnym ekspertem od Związku Radzieckiego i ważnym świadkiem tamtej straszliwej epoki. Był więźniem, jeńcem i łagiernikiem, co – skupione w jednej osobie – jest istnym ewenementem. Udało mu się opuścić ZSRR i po kilku latach spisał swoje wspomnienia.

okładka

Generał Kazimierz Sosnkowski to jedna z najwybitniejszych postaci w życiu wojskowym i politycznym II Rzeczypospolitej. Wcześniej był współtwórcą polskiego ruchu niepodległościowego w Galicji, najbliższym współpracownikiem Józefa Piłsudskiego.
Sylwetka generała ukazana jest na wielu płaszczyznach jego działalności. Przede wszystkim był on wojskowym zajmującym w hierarchii Wojska Polskiego wysoką pozycję, m.in. ministra spraw wojskowych i inspektora armii. Był jednym z dwóch kandydatów na objęcie po śmierci Piłsudskiego stanowiska generalnego inspektora sił zbrojnych, ale na skutek intryg politycznych nie został na nie powołany.
W czasie II wojny światowej, kiedy formowały się polskie władze na emigracji, typowany był na Prezydenta RP, lecz i tu nie do końca zrealizował swoich planów i marzeń.

 

okładka

Światowa premiera najnowszej książki Normana Daviesa!

Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do „końca”. Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w Zaginionych Królestwach

 

okładka

Klasyka literatury amerykańskiej. Książka uhonorowana prestiżową Nagrodą Faulknera.

Przemytnicy alkoholu, kryminaliści, oszuści. W zapadłej wiosce gdzieś w stanie Tennessee nietrudno natknąć się na wyjętych spod prawa, a zbrodnia sprzed lat w dziwny i zaskakująco ironiczny sposób łączy tych, którzy pozostają przy życiu. Syn zamordowanego kanciarza wierzy, że ojciec był bohaterem. Morderca zaprzyjaźnia się z chłopcem, nie wiedząc, że to syn jego ofiary, a stary Wuj Ownby nie jest świadom, czyje ciało pochował w sadzie, którym się opiekuje. Wątki trzech postaci, splatając się ze sobą, stanowią pretekst do snucia opowieści o prawdziwych wartościach, które zostały zaprzepaszczone przez industrializację.

 

okładka

Powieść osnuta wokół losów sławnego pisarza Jerzego Kosińskiego – polskiego Żyda, który zrobił w USA wielką karierę. Kim naprawdę był ów kontrowersyjny człowiek, zmieniający wciąż swą biografię, naznaczony Holokaustem bywalec klubów dla sadomasochistów, podejrzewany o to, że nie napisał sam głośnego „Malowanego ptaka”?  Ciekawa konstrukcja: narrator (sam Głowacki) próbuje stworzyć scenariusz do filmu o Kosińskim, przemierzając emigrancki Nowy Jork. Niepokojące, błyskotliwe, w części autobiograficzne.

 

okładka

Kiedy myślisz o Walkiriach, pomyśl o odwadze.
Jak wiele potrzeba odwagi, by zajrzeć w głąb siebie?
Jak mocno trzeba uwierzyć, by rozum i serce mogły się pojednać?
Jak odróżnić prawdziwą miłość od zauroczenia?

W poszukiwaniu swojego anioła Paulo wyrusza z żoną w podróż po pustyni Mojave. Droga okazuje się wyboista i usiana kolejnymi, coraz trudniejszymi pytaniami.
Opowieść o potrzebie zaakceptowania własnych słabości, pojednania się z przeszłością, o poznawaniu swoich zalet i umiejętności przyjmowania szczęścia bez poczucia winy.
Opowieść o przemianie, którą każdy z nas musi przejść, żeby zrobić krok do przodu.

Jedna z najbardziej osobistych książek Paula Coelho.

 

okładka

Jun jest zbuntowanym nastolatkiem żyjącym na ulicach Tokio, z dala od rodziny, o której nie chce rozmawiać. Jego życie zmienia się, gdy spotyka mistrza sumo, który zdaje się nie zauważać jego drobnej postury i ciągle powtarza, że „widzi w nim grubego gościa”. Upór mistrza sprawia, że Jun odwiedza szkołę sumoków, w której zapoznaje się z tajemniczymi praktykami sztuk walki. Dzięki nim odkryje w sobie siłę oraz zyska wiarę we własne możliwości. I może nawet sam zostanie mistrzem.... Poznając prawdę o sobie, chłopiec odnajdzie również harmonię oraz dostrzeże miłość życia.
Nowa powieść Erica-Emmanuela Schmitta wpisuje się w cykl Opowieści o Niewidzialnym, który tworzą m. in. Oskar i pani Róża, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu oraz Dziecko Noego.

 

okładka

Atak Hitlera na Polskę w 1939 roku był pierwszym brutalnym aktem II wojny światowej, a jednak kampania wrześniowa często kryje się w cieniu monumentalnych walk, w których później pogrążyła się cała Europa. David G. Williamson w swoim fascynującym i nader aktualnym studium szczegółowo opisuje wszystkie etapy kampanii – prowokację gliwicką, obronę Westerplatte, bitwę nad Bzurą, oblężenie Warszawy, napaść Armii Czerwonej. Przytacza relacje żołnierzy i cywilów porwanych przez wir wydarzeń, co umożliwia głębsze zrozumienie wojennych doświadczeń. Rozprawia się z mitami, które narosły wokół kampanii, oraz zwraca uwagę na często niedostrzegane wady niemieckiej machiny wojennej. Wreszcie opisuje podział Polski między Niemcy i Związek Sowiecki oraz los wziętych do niewoli oddziałów polskich.

 

okładka

"""Rajską doliną jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą. ""Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną"" - pisze autor. I maluje obrazki z byłego imperium tak plastycznie, że niemal czuje się dym biełomorów, najtańszych papierochów, przez które kolejni dwaj mężowie Sofii Pietrowny z Workuty zmarli na raka, i smród wódki 'Stolicznej' od rosyjskiego generała w Czeczenii"". Anna Żebrowska"

okładka

Rozmawiajcie o seksie! – taką zachętę rzadko można usłyszeć od osoby duchownej. Tymczasem ojciec Ksawery Knotz nie tylko nie boi się zachęcać małżeństw do rozmowy na ten temat, ale i przekonuje, aby seks uprawiać i czerpać z niego przyjemność i poczucie więzi. Nie może być inaczej, skoro są teologowie, którzy twierdzą, że orgazm to przedsionek nieba. Nieprawdą jest też, że katolik może to robić wyłącznie „pod kołderką i po ciemku”.
Czy antykoncepcja może być dobra? Czy we współczesnym świecie coś nas jeszcze może przekonać do katolickiej wizji miłości i seksu? I skąd ksiądz zna się tak dobrze na seksie? Ojciec Knotz odpowiada w tej książce na te i wiele innych intrygujących pytań.

okładka

W maju 1939 z portu w Hamburgu wypływa transatlantyk „St. Louis” z 937 niemieckimi Żydami na pokładzie. Wyruszając za zgodą hitlerowskich władz w drogę do krainy wolności, uchodźcy nie zdają sobie jeszcze sprawy, że stali się tragicznymi ofiarami działań propagandy III Rzeszy...
Od momentu dojścia Hitlera do władzy do czasu rozpoczęcia wojny w 1939 roku, z terytorium Niemiec uciekały dziesiątki tysięcy Żydów. Szukali schronienia w wielu krajach europejskich i jeszcze dalej – Palestynie, Wenezueli, Meksyku, Kenii, Rodezji Północnej... Jednakże większość uchodźców pragnęła dostać się do legendarnej krainy nieograniczonych możliwości – Stanów Zjednoczonych. Z taką nadzieją 13 maja 1939 roku wkraczała na pokład grupa 937 osób żydowskiego pochodzenia, która, jak się później okazało, nigdy nie dotarła do celu. Pomimo wstępnych ustaleń warunków azylu oraz dramatycznej walce załogi i dyplomatów o los uciekinierów, odmówiono im schronienia. Po wielu dniach oczekiwania u brzegów amerykańskich portów, statek pasażerski „St. Louis” musiał zawrócić do Europy, dostając się w sam środek demonicznej machiny Hitlera. Wojnę przeżyła zaledwie niewielka część pasażerów rejsu, których, po latach, udało się odnaleźć autorom książki. W wyniku rozmów i historycznych badań powstała poruszająca książka, odtwarzająca dzień po dniu przebieg tragicznego rejsu i przybliżająca sylwetki uciekinierów, którzy podzielili los wyklętych.

 

okładka

Ostateczna bitwa opowiada o krwawych walkach na Okinawie w sposób, w jaki nie mówiono o nich nigdy wcześniej. Przyjmując punkt widzenia poszczególnych żołnierzy, Bill Sloan prezentuje porywającą i niezwykle osobistą historię bohaterstwa i poświęcenia uczestników tego ostatniego wielkiego starcia drugiej wojny światowej, opartą głównie na wywiadach z weteranami. Skupia swoją opowieść na losach żołnierzy przyduszonych zmasowanym ostrzałem na zboczach, w gruzach zrujnowanych wiosek oraz w pojazdach pancernych. Zabiera także czytelnika na pokłady płonących okrętów i do kabin nocnych myśliwców, by oddać strach i bohaterstwo marynarzy na jednostkach atakowanych przez pilotów-samobójców.
W bitwie zginęło około 115 tysięcy żołnierzy, marynarzy i lotników obu stron oraz około 150 tysięcy cywilów, którzy znaleźli się w ogniu walk lub zostali nakłonieni przez Japończyków do popełnienia samobójstwa. Rzeź na Okinawie przekonała prezydenta Trumana do użycia bomby atomowej, w nadziei na uniknięcie inwazji na Japonię i zakończenie wojny.

 

okładka

Nasza klasa – historia dziesięciu uczniów z jednej klasy – Polaków i Żydów – opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku. Nielicznym udaje się cudem przeżyć. Przemoc nie ustępuje wraz z zakończeniem wojny. Zaczyna się rozliczanie przeszłości, której tak naprawdę rozliczyć się nie da. Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć.
Książka nagrodzona nagrodą Nike 2010.

okładka

Lód i woda, woda i lód to napisana z rozmachem historia rodzinnych napięć, rozłamów i tragedii, które infekują kolejne pokolenia. Historia sióstr, które z wiekiem stają się sobie obce, i matek odrzucających swoje dzieci. Elsie i Inez jako małe dziewczynki są nierozłączne. Później ich drogi się rozchodzą. Elsie buntuje się przeciwko tradycyjnej roli kobiety i zostaje marynarzem. Inez rezygnuje z marzeń o studiach literaturoznawczych i całe życie podporządkowuje wychowaniu Björna, syna Elsie. Wychodzi za mąż, by miał ojca, rodzi mu siostrę. Björn wyrasta na charyzmatycznego wokalistę grupy rockowej. Nie radzi sobie ze sławą, uwielbieniem kobiet i zazdrością kolegów z zespołu. Sytuacji nie poprawia fakt, że Elsie próbuje po latach zbliżyć się do syna. Tragedia, która zrujnuje życie Inez i Elsie, naznaczy na zawsze siostrę Björna, Susanne. Axelsson pisze o samotności w relacjach z najbliższymi i o pozornie przypadkowych wydarzeniach, które nieuchronnie zmieniają nasze życie. Sięga po tematy tabu, takie jak brak miłości macierzyńskiej czy bezwzględna konkurencja między rodzeństwem.

 

okładka

Książka przybliża nieznaną bliżej polskiemu czytelnikowi społeczność wiernych Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - poligamicznego odłamu Kościoła mormońskiego (FLDS) w Stanach Zjednoczonych. Jej autor, Brent Jeffs, wychował się w jednej z wpływowych rodzin w Kościele, będąc bratankiem uwięzionego obecnie proroka, Warrena Jeffsa. Niezwykle ciekawe, a zarazem niepojęte są opisy życia we wspólnocie: z jednym ojcem, trzema matkami (w tym jedną biologiczną), i kilkunastoma braćmi i siostrami, w domu odgrodzonym wysokim murem od reszty społeczeństwa.
Tytuł książki jest nieprzypadkowy, ponieważ Brent - w dzieciństwie molestowany – dołączył później do grona straconych chłopców, wykluczonych z Kościoła pod byle pretekstem i w najmniejszym stopniu nieprzygotowanych na samodzielne życie. Miał jednak więcej szczęścia niż jego dwaj bracia, którzy, nie radząc sobie z dorosłością, popadli w uzależnienie od narkotyków i zmarli. Miał również na tyle siły, by pokonać traumę z dzieciństwa i przeciwstawić się złu w Kościele, z którego wyszedł. Jego historia jest budująca, ponieważ pokazuje, że człowiek może przezwyciężyć demony przeszłości, jeśli będzie otwarty na miłość...

 

okładka

Mała, cicha leśniczówka w Zmyślonej, zamieszkiwana do tej pory przez Patryka i Pepsi-psa, ma niespodziewanych gości: to dzieci jego przybranej siostry Hanki, przechodzącej małżeński kryzys, oraz ich opiekunka, prześliczna Dominika. Tymczasem na Poczekajkę i jej mieszkańców, Patrycję i Łukasza, cieszących się szczęściem rodzinnym, wymarzonym domkiem i dwójką cudownych dzieci, spada straszny cios. W jednej chwili tracą to, co stanowiło sedno ich życia. Jak podnieść się po tragedii?

 

okładka

Reva Mann okazała się paskudnym dzieckiem, zakałą porządnej rodziny. Jej dziadek był naczelnym rabinem Izraela, ojciec cieszył się opinią szacownego rabina w Londynie. Tymczasem Reva buntuje się przeciwko przyzwoitemu wychowaniu i wszystkiemu, co wyniosła z domu. Aby żyć po swojemu, zrywa z rodziną i jej tradycjami, popadając w całkowitą skrajność - rzuca się w wir narkotyków i seksualnej swobody. Kilka lat później przychodzi opamiętanie, Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Chce zapomnieć o błędach młodości i zacząć nowe życie. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, zostaje przykładną żoną i matką gromadki dzieci.
W swoich zdumiewająco szczerych wspomnieniach Reva odsłania nam zamknięty świat skrajnie ortodoksyjnego żydostwa. Opisuje, jak swatka raiła jej kolejnych kandydatów i jak wyglądały aranżowane randki ze studentami Talmudu. Bez cienia zażenowania opowiada o rytuałach związanych z małżeństwem, o swojej nocy poślubnej, kodzie zachowań seksualnych i partnerskich obowiązkach.

 

okładka 

Bestsellerowa książka niemieckiego moderatora telewizyjnego, który pokazuje, że nauka może być zabawna i pasjonująca. W ponad stu krótkich rozdziałach autor stara się odpowiedzieć na pytania dotyczące człowieka, świata przyrody, techniki, powtarzających się na co dzień sytuacji. Przytacza setki przykładów dziwnych faktów i kontrowersyjnych teorii i wyjaśnia je, korzystając ze zdobyczy nauki.

 

okładka

Zdrowie na talerzu to okraszona poczuciem humoru i przyprawiona kulinarnymi ciekawostkami pozycja dla wszystkich tych, którzy kierują się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Autorka udziela praktycznych rad chcącym zmienić swoje nawyki żywieniowe. Podpowiada, jak poruszać się w toksycznej dżungli półek sklepowych – tak, aby wyłuskać towary zdrowe i bogate w substancje odżywcze. Obala mity dotyczące jedzenia i proponuje drogę wyjścia z żywieniowej ślepej uliczki.

 

okładka

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne.
Pisali wówczas najwybitniejsi literaci z Reymontem, Żeromskim, Nałkowską i Dąbrowską na czele, tworzył Tuwim, Wierzyński,Pawlikowska-Jasnorzewska, malowała Stryjeńska, Witkacy, komponował Szymanowski.
Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu śpiewała Ordonka, tańczyły Zula Pogorzelska i Loda Halama. Popularnością cieszyli się aktorzy filmowi ze Smosarską i Żabczyńskim na czele.
Warszawa i Polska lat dwudziestych i trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość.

 

okładka

Nowa książka autora Ostatniego mazura.
Rok 1988. Andrew Tarnowski razem z żoną i dwojgiem małych dzieci trafia do kraju swoich przodków, aby relacjonować dla Agencji Reutera, co się dzieje za żelazną kurtyną. Ostatnie miesiące istnienia PRL-u dają się całej rodzinie mocno we znaki - przybysze z Anglii nie są przyzwyczajeni do permanentnego braku wszystkiego, do polowania na artykuły pierwszej potrzeby. Wylądowali w Niemalandii.
Jak wyglądała ówczesna Polska w oczach człowieka z Zachodu, jak się zmieniała w latach dziewięćdziesiątych i później, po przystąpieniu do Unii Europejskiej? Co pozostaje jej atutem, a co słabością? Jeśli nie ma się dystansu do opisywanej rzeczywistości, trudno odpowiedzieć na te pytania. Na szczęście Tarnowski go ma: mimo polskich korzeni i wielkiej sympatii do Polaków jest jednak gościem, a jako dziennikarz - obywatelem świata.
Przykre wspomnienia nie powstrzymały Tarnowskich przed kupnem w 2000 roku starego domu na Mazurach. Tam rodzina znajduje własny przedsionek raju.
Wrastając w swoją „małą ojczyznę", Tarnowski odkrywa jej skomplikowaną i bolesną historię.
Rdzawe szable, blade kości... to zabawna i zarazem refleksyjna opowieść o potrzebie szukania korzeni i określenia swojej tożsamości, ale też świadectwo niezwykłej cechy autora: on nigdy nie przestaje dziwić się światu!

 

okładka

W swojej moralnej i artystycznej ekonomii Nuda jest być może najbardziej udaną ze wszystkich książek Moravii. Nikt nie opisywał serii cielesnych aktów, szaleńczych i zimnych w swoim automatyzmie - nagości, pożądania i jego zaniku - z tak kompletnym brakiem satysfakcji i beznamiętną prawdziwością. „Partisan Review"
Eksploracja cichej rozpaczy zautomatyzowanego człowieka. „Boston Review"
Bogata w treść i czysta... Niezwykłe osiągnięcie. „The New York Times"

 

okładka

Filmowa edycja jednej z najważniejszych powieści ostatnich lat.
Droga – połączenie powieści drogi, powieści przygodowej oraz horroru – jest uznawana za największe arcydzieło Cormaca McCarthy’ego. Przez wiele tygodni była bestsellerem „New York Timesa”, przyjęto ją także do Klubu Książki Oprah Winfrey. Oprócz wspomnianej Nagrody Pulitzera została również wyróżniona najstarszą angielską nagrodą w dziedzinie fikcji – The Tait Black Memorial Prize. Obecnie trwają przygotowania do ekranizacji powieści. W jednej z głównych ról ma wystąpić Viggo Mortensen. Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…

 

okładka

Wstrząsająca historia Polki, która poślubiła muzułmanina.
Dorota, uczennica szkoły średniej, poznaje Ahmeda, w którym zakochuje się bez pamięci. Jej najbliższe otoczenie nie kryje swojego negatywnego nastawienia do tego związku, mimo to młodzi spotykają się dalej – dziewczyna zachodzi w ciążę, w końcu biorą ślub. Po pewnym czasie wyjeżdżają do jego rodziny do Libii. Tam ukochany pokazuje swoje prawdziwe oblicze – znika na całe dnie z domu, jest chorobliwie zazdrosny, nie stroni od rękoczynów. Dorota zaślepiona miłością nie zdaje sobie sprawy, że mąż jest zagrożeniem dla niej i jej córeczek – kiedy się orientuje, jest już za późno.
"Arabska żona" to rezultat ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt studiów i badań, doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści. Autorka połączyła w tej powieści wiele ludzkich historii, które przetworzyła na fikcję literacką.

 

okładka

Ostatni car to niezwykła opowieść o dynastii Romanowów, która panowała w Rosji przez trzy wieki, do 1917 roku, kiedy Mikołaj II abdykował. Wykorzystane w tej książce fotografie, dotychczas nieznane szerszej publiczności i niepublikowane, pochodzące z drugiej połowy XIX wieku, są w stanie zachwycić czytelnika i sprawić, że będzie on czerpał przyjemność z poznawania historii Rosji. Fotografie rodziny Romanowów wykonane w pałacu w Sankt Petersburgu są szczególnie wzruszające, pokazują cara po abdykacji i podczas aresztowania. Niezwykłym zdjęciom towarzyszy wnikliwy tekst autorstwa dr Łarysy Jermiłowej, znawczyni historii rodu Romanowów, zajmującej się tą tematyką na uniwersytecie w Sankt Petersburgu.

 

okładka

"Chopin. Biografia ilustrowana" nie jest typową książką prezentującą życiorys wielkiego kompozytora. Album jest zbiorem esejów o niepospolitym człowieku i genialnym artyście. Autor - Janusz Ekiert - znawca twórczości Chopina z niezwykłą lekkością i wnikliwością porusza najważniejsze tematy związane z osobą wielkiego pianisty. Poznajemy Chopina jako satyryka, marzyciela, wielkiego patriotę. Autor ukazuje nam wybitnego muzyka takim, jakim go nie znamy - człowieka o wielu talentach, nie tylko muzycznym, który potrafił pięknie rysować, miał też duży talent aktorski, m.in. znakomicie parodiował inne osoby. Z felietonów wyłania się obraz Chopina karykaturzysty, dandysa, człowieka obdarzonego niespotykaną wrażliwością, ale i poczuciem humoru. Obraz artysty niezwykłego, który swoją osobą bawił zarówno warszawskie, jak i paryskie salony. Autor przybliża nam też postaci najbliższe Chopinowi. Są rozdziały poświęcone ojcu oraz kobietom ważnym w życiu wielkiego muzyka: Konstancji Gładkowskiej, Delfinie Potockiej, Marii Wodzińskiej i George Sand.
Dzięki licznym fotografiom archiwalnym i współczesnym możemy prześledzić, jak wyglądały miejsca związane z Chopinem za jego czasów i obecnie.

 

okładka

Niniejsza książka opisuje niezwykłe batalie, jakie rozgrywały się w przestworzach nad Europą podczas II wojny światowej. Wszystkie zrelacjonowane tutaj operacje, od legendarnego nalotu na zapory wodne na Renie po misję "Jericho" (kryptonim precyzyjnego ataku, mającego na celu uwolnienie członków francuskiego ruchu oporu z więzienia w Amiens), odznaczały się zastosowaniem brawurowej bądź nowatorskiej taktyki i w znacznym stopniu przyczyniły się do alianckiego zwycięstwa. Książka ta powstała w oparciu o niepublikowane wcześniej wspomnienia brytyjskich i amerykańskich lotników. Upamiętnia ona ich odwagę i poświęcenie, żywo odmalowując niezwykły charakter zmagań powietrznych.

 

okładka

Wyjątkowy zbiór opowiadań o Mikołajku i jego kolegach przygotowany specjalnie z okazji pięćdziesiątych urodzin słynnego bohatera.
Tom zawiera pierwsze opublikowane opowiadanie, a także zupełnie dotąd nieznane, po raz pierwszy drukowane teksty znalezione w archiwach Goscinny'ego.

 

 

okładka

Dr Tadeusz Kisielewski w Gibraltarze i Katyniu ukazuje nowe poszlaki świadczące o uprowadzeniu do Moskwy córki naczelnego wodza i premiera Rzeczypospolitej, prezentuje też rezultaty ekshumacji jego szczątków, diametralnie różniące się od doniesień medialnych.
W tej intrygującej książce czytelnik znajdzie również dowody, że gen. Sikorskiemu już w 1940 roku wywiad meldował o zbrodni katyńskiej, co stawia w zupełnie nowym świetle politykę Polski i aliantów zachodnich wobec ZSRR. Autor wskazuje także nieznane dotąd miejsca pochówku kilkuset polskich ofiar smoleńskiego NKWD z 1940 roku i demaskuje sowieckiego agenta uplasowanego w nowosądeckim Gestapo, który na rozkaz Łubianki mordował polskich kurierów

 

okładka

Poruszające wspomnienia młodej Pakistanki, która podjęła walkę z okrutnym systemem kastowym. W wyniku klanowych porachunków stała się ofiarą gwałtu, jednak zamiast popełnić samobójstwo, jak spodziewali się oprawcy, postanowiła walczyć o swoje prawa.

 

 okładka

Ksiązka udowadnia, że nauka okraszona sporą dawką humoru i zaprzęgnięta do wyjaśniania na pozór banalnych kwestii, staje się znakomitą i niezwykle pouczającą rozrywką. Aż trudno się powstrzymać, by nie przeczytać, dlaczego tuż przed deszczem chmury stają się czarne i jak to jest, że super glue nie klei się do wnętrza własnej tubki.

                                                

 okładka

Po ogromnym sukcesie książki "Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?" kolejny zbiór z mnóstwem zupełnie nowych, niezwykle ciekawych pytań i jeszcze ciekawszych odpowiedzi. Ta książka to musująca mieszanka nauki i humoru, smakowity koktajl rozrywki i wiedzy, przyrządzony przez ciekawych świata czytelników i korespondentów magazynu "New Scientist".

 

okładka

Jeremy Clarkson jest znanym brytyjskim dziennikarzem motoryzacyjnym. Swoją sławę zawdzięcza jedynemu w swoim rodzaju programowi telewizji BBC2 Top Gear (oglądalność 5 milionów widzów co tydzień w samej Wielkiej Brytanii, nagroda Emmy 2005). Clarkson słynie z niesamowitych pomysłów, odważnych, pozbawionych politycznej poprawności wypowiedzi, zdrowego rozsądku i oryginalnego, brytyjskiego poczucia humoru. Z Części 3 dowiecie się m.in.:
- jak zachować wieczną młodość, dlaczego za upadek naszej cywilizacji odpowiada YouTube, czym należy się kierować, wybierając miejsce na wakacje, jakie zwierzę najlepiej (i najtaniej) trzymać w domu, czy kobiece pończochy mogą zapobiec zdziczeniu mężczyzny...

 

okładka

Książka ta opowiada o splecionych losach Polaków i Żydów w czasie drugiej wojny światowej – o najwyższym poświęceniu i cichych bohaterach, którzy często wcale się za takich nie uważają. Autorka wykracza poza czasy wojenne, ukazując dalsze dramatyczne historie wybawców, którzy niekiedy sami stawali się ofiarami. Stawia też trudne pytania: Jakie uczucia budzi skrajne uzależnienie ocalonego od wybawcy? Jaką cenę jesteśmy gotowi zapłacić, ratując drugiego człowieka? Czy należy oczekiwać wdzięczności i jaka ona powinna być? Autentyczne relacje uczestników wydarzeń, zdjęcia, przytaczana powojenna korespondencja sprawiają, że jest to lektura przejmująca, a zarazem wartościowy historyczny dokument.

 

okładka

Skąd się wzięło mydło? Co naprawdę działo się w łaźniach rzymskich? Która narodowość czyściła zęby uryną? Jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce?. Na te i inne pytania odpowiada w swej książce Katherine Ashenburg, tworząc jednocześnie wyjątkowy obraz ewolucji pojęcia higieny od czasów najdawniejszych po wiek XX.

 

okładka

"Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens... W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!" Mariusz Wilk

 

okładka

Jeden z najbardziej zadziwiających powojennych dokumentów. Dziennik anonimowej trzydziestoletniej Niemki, prowadzony przez dwa miesiące 1945 roku, od 20 kwietnia (dnia ostatnich urodzin Hitlera) do 22 czerwca. Wstrząsający opis życia codziennego w zrujnowanym Berlinie i przerażające świadectwo tego, co działo się po wkroczeniu Rosjan. Opowieść o gehennie, poczuciu sprawiedliwości i strachu przed zemstą.

 

okładka

Kardiochirurg prof. Zbigniew Religa mówi o swojej pracy, polityce, nałogach i chorobie. Książka odsłania kulisy wielu trudnych decyzji jednego z najbardziej znanych kardiochirurgów w tej części Europy. Profesor Zbigniew Religa po raz pierwszy szczerze opowiada o sobie – zdradza sprawy dotąd trzymane w sekrecie. Mówi o swoich przyzwyczajeniach, nałogach i chorobie, z którą walczy tak samo uparcie jak z przeciwnościami losu przy tworzeniu kliniki w Zabrzu. Część dochodu ze sprzedaży książki przeznaczona jest na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

 

okładka

"Jest to relacja z czterech lat, które spędziłam w buszu. Kierowana wielką miłością, wyszłam za mąż za Lketingę, Masaja z Kenii. Tam doświadczyłam nieba i piekła..." - pisze autorka. (Dalsze losy w książce "Żegnaj Afryko"

 

okładka

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 r. i cały nakład został natychmiast sprzedany. Po interwencji ambasady radzieckiej książka stała się przedmiotem totalnego ataku ze strony władz i środków przekazu. Na polecenie Ministerstwa Kultury wycofano ją z obiegu. Przygotowane obecnie wydanie jest w istocie nową pozycją. W ciągu minionych lat stan badań krajowych i zagranicznych poszedł znacznie naprzód, co należało uwzględnić. Otwarte zostały archiwa, opublikowano wiele istotnych dokumentów. Można by więc nadać książce nowy tytuł. Jednak autor pragnie zachować tytuł pierwotny oraz charakter pierwszego wydania.

 

okładka

Była muzą Yves'a Saint Laurenta. Pracowała dla największych projektantów, jak Christian Dior, Christian Lacroix, Paco Rabanne, Emanuel Ungaro… Pierwsza czarnoskóra supermodelka na europejskich wybiegach – Katoucha Niane opowiada o drodze do kariery i burzliwym życiu: rytualnym obrzezaniu w dzieciństwie, które pozostawiło trwałe ślady w jej psychice, ucieczce rodziny przed represjami politycznymi, molestowaniu przez wuja, sukcesach w Paryżu, atmosferze towarzyszącej pokazom, kolejnych mężach… Jej zdjęcia zdobiły okładki największych magazynów. Teraz sama postanowiła ujawnić sekrety. Odeszła w tajemniczych okolicznościach. 1 lutego 2008 wracała z przyjęcia… Miesiąc później znaleziono jej ciało.

 

okładka

Książka przedstawia prawdziwą historię małej Jemenki, która odważyła się sprzeciwić archaicznym tradycjom swego kraju. Jako pierwsza złożyła pozew o rozwód i wygrała! Odwaga Nadżud, o której pisała międzynarodowa prasa, wzbudziła podziw na całym świecie. Dziewczynka, która z anonimowej ofiary zmieniła się we współczesną bohaterkę, opowiada swoją historię, by zburzyć mur milczenia i zachęcić do walki arabskie dziewczynki znajdujące się w takiej samej sytuacji

 

okładka

Książka jest zbiorem artykułów różnych autorów. Wszystkie dotyczą sposobów spożywania pokarmu i napojów oraz związanych z nimi zwyczajów i wierzeń w różnych kulturach i epokach. Odmienna jest też perspektywa, z której tematyka jest poruszana - niektórzy autorzy przedstawiają ją w ujęciu etnologicznym, inni historycznym lub teologicznym.

 

okładka

"Zwycięzca jest sam" to wierny portret współczesnego świata, w którym blichtr, próżność i zakłamanie, wyparły prawdziwe wartości, w którym człowiek w pogoni za złudnym szczęściem w świetle jupiterów zatracił poczucie dobra i zła, zagubił siebie.
Paulo Coelho przypomina nam, że czasem warto wybrać drogę mniej uczęszczaną.

 

okładka

Piętnastolatek nawiązuje romans ze starszą od siebie kobietą, konduktorką tramwajową - Hanną. Chłopak zaczyna bywać w jej domu i częścią ich miłosnego rytuału staje się wspólne czytanie książek. Niespodziewanie rozstają się na kilka lat, by ponownie spotkać się na sali sądowej. W trakcie procesu poznajemy mroczną przeszłość Hanny.
Na motywach tej powieści powstał film z Kate Winslet i Ralphem Fiennesem w rolach głównych.

 

okładka

"Doktryna szoku" to kolejny świetny bestseller znakomitej autorki "No Logo"
· Naomi Klein opisuje jak wolnorynkowe recepty "made in USA" podbiły świat, bezlitośnie i z żelazną konsekwencją wykorzystując poddane amerykańskiej "terapi szokowej" kraje i narody
· Inteligentnie napisana i świetnie przedstawiona historia "doktryny szokowej" pokazuje w jaki sposób doszło do zdarzeń, które odmieniły oblicze świata: od wojskowego zamachu Pinocheta w Chile w 1973r. Po masakrę na Placu Tiereaumen w 1989 r. I upadek Związku Radzieckiego w 1991.

 

okładka

Ksiązka zawiera historię nazistowskiej organizacji Hitlerjugend założonej w celu indoktrynowania milionów młodych Niemców, dzieje ruchu oraz szlak bojowy Dywizji SS Hitlerjugend podczas II wojny światowej. Bogato ilustrowana czarno-białymi zdjęciami z epoki. Dokumentuje istotną role Hitlerjugend w systemie kontroli partii nazistowskiej nad narodem niemieckim.

 

okładka

Bitwy polskiego Września to obraz walk w czasie kampanii wrześniowej. Tom ten można traktować nie tylko jak źródło szczegółowej wiedzy o pierwszym rozdziale II wojny światowej, ale też jako reporterską opowieść o losie żołnierzy i dowódców polskich oddziałów. Barwny język, umiejętne budowanie napięcia i liczne beletryzowane fragmenty oraz cytaty z autentycznych relacji sprawiają, że pod piórem Zawilskiego narodziła się wciągająca epopeja o polskim Wrześniu. Książka ta jest również hołdem, który autor składa - jak pisze w dedykacji - „Żołnierzom Września"

 

okładka

Uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych, gier hazardowych czy od pracy mają oczywiście zróżnicowane skutki dla zdrowia fizycznego, psychicznego i dla funkcjonowania społecznego. Wszystkie jednak są ograniczeniem wolności człowieka, odpowiedzialności za własne wybory, odpowiedzialności za swój własny los i za los osób najbliższych.

 

okładka

Historie, które dowodzą, że wojna to zawsze dramat pojedynczych ludzi i ich rodzin – niezależnie od tego, po której stronie konfliktu się znajdują. Książka poświęcona jest końcowemu okresowi II wojny światowej. Opowiada o losach ludności niemieckiej z Prus Wschodnich, Pomorza i Śląska, która zimą i wiosną 1945, pod naporem sowieckiej ofensywy, uciekała na zachód. Setki przeżyło gehennę, wiele osób zmarło w trakcie tej przymusowej migracji. Wykorzystując ogromny materiał dokumentalny, słuchając relacji świadków, Jürgen Thorwald opowiada jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii Niemiec. Opis wydarzeń w Berlinie i okolicy w kwietniu 1945 roku, a w szczególno¬ści relacja z ostatnich chwil Hitlera w bunkrze Kancelarii Rzeszy do dziś uważane są za niezrównane. Pozbawione patosu, surowe, przejmujące świadectwo.

 

okładka

Wstrząsająca polityczna gra europejskich mocarstw przeciwko odradzającej się Polsce
Nieudolność Sztabu Głównego, który posiadał największe niemieckie tajemnice, ale stracił najcenniejszego agenta wywiadu
Zdeterminowanie dwustu polskich obrońców Westerplatte
Odwaga kawalerzystów, którzy potrafili zniszczyć blisko setkę niemieckich czołgów w boju pod Mokrą, o czym dziś często zapominamy
Brak wojennej wyobraźni u Naczelnego Wodza, który nie zgodził się na proponowany przez generała Tadeusza Kutrzebę manewr, mogący zmienić bieg kampanii wrześniowej
Rozgoryczenie i gniew oficerów ORP "Orzeł", który oskarżył swojego dowódcę o tchórzostwo. Sąd wydał wyrok, łamiąc prawo.

 

okładka

Powieść nominowana do NIKE 2009!
Henryk Bereza, Przegląd: „Moim zdaniem najwybitniejszy debiutant ubiegłego roku (...)”.
Dariusz Nowacki, Opcje: „Królowa Tiramisu jest wypowiedzią własną i „cudzą”, jednogłosową i wielogłosową, utworem zawieszonym między idiomatycznością i naśladowaniem (...)”.
Agnieszka Wolny-Hamkało, Gazeta Wyborcza: „Czułość, wahania, nastroje, romantyczne wizje, estetyzowana erotyka, smak tiramisu i mlecznej pianki (...) zaczarowane szkiełko”.

okładka

Nominacja do Nagrody Orwella 2009 w kategorii literatury politycznej.
W środku lata 1937 roku młody komisarz Boris Bibikow, wschodząca gwiazda partii komunistycznej, odznaczony Orderem Lenina, ucałował na pożegnanie swoją żonę i dwie córki i wsiadł do czekającego na niego czarnego urzędowego samochodu. Wtedy widziały go po raz ostatni. Aresztowany przez NKWD, ugiął się podczas przesłuchania i podpisał fałszywe zeznania, w których przyznał się do działalności kontrrewolucyjnej i zdrady stanu. Został rozstrzelany z rozkazu Stalina. Żona Bibikowa trafiła do gułagu. Jego córki - Ludmiła i Lenina - musiały wychowywać się bez rodziców, z piętnem dzieci "wroga ludu". Po śmierci Stalina, Ludmiła rozpoczyna studia w prestiżowym uniwersytecie moskiewskim, a po ich ukończeniu - zamieszkuje w Moskwie na stałe. Tam poznaje młodego, pochodzącego z ubogiej walijskiej rodziny Anglika, który przyjechał do Rosji w ramach wymiany akademickiej. Zaczyna się wielka miłość... Niestety Mervyn Matthews naraża się KGB i zostaje wydalony z ZSRR. Historię tego związku poznajemy z relacji syna Mervyna i Ludmiły - Owena.

 

okładka

Po 32 latach spędzonych w klasztorze Marion Donte doszła do wniosku, że wstąpiła do niego nie w wyniku prawdziwego powołania, lecz bezwzględnej presji matki i środowiska.

 

okładka

Nowy bestseller mistrza thrillera, w którym niepowiązane ze sobą wątki łączą się w najmniej spodziewany sposób, ukazując dramat zwykłych ludzi zamieszanych w coś, czego znaczenia nie są w stanie pojąć.  Polecamy również inne książki tego autora, dostępne w bibliotece.

 

okładka

To fascynująca autobiografia legendy polskiego wywiadu. Autor ujawnia w niej kulisy pracy służb wywiadowczych, metody i techniki werbunku oraz działania szpiegowskiego. Pokazuje, jak funkcjonuje kontrwywiad, jak bez pistoletu w ręku czy wkradania się do strzeżonych budynków można wejść w posiadanie ściśle tajnych dokumentów o wartości szacowanej na miliardy dolarów.

 

okładka

"Dla mnie upadek komunizmu w Europie Wschodniej zaczął się 18 sierpnia 1980 roku. Tak, dokładnie tamtego dnia”. Martin Pollack, wtedy jeszcze nieznany reporter, który chciał pisać o strajku Solidarności w gdańskiej stoczni, nie został wpuszczony do Polski. Ale tak zazwyczaj butni i aroganccy funkcjonariusze na lotnisku w Warszawie sprawiali tym razem całkiem inne wrażenie, wydawali się niepewni, ba, przestraszeni. Coś się zachwiało. Dla Martina Pollacka, wielokrotnie nagradzanego autora, tłumacza i reportera, pojedyncze przeżycia i osobiste kontakty zawsze były tym, co pozwala lepiej rozumieć wielkie wydarzenia. Pollack potrafi budować w swoich reportażach wielowątkową panoramę transformacji, a zarazem pisze manifest przeciwko hasłu mówiącemu o końcu historii.

 

okładka

Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynujaca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać... Polecamy również inne ksiązki tego autora "Cień wiatru" oraz "Grę anioła"

 

okładka

Jedyny w swoim rodzaju, barwny portret ostatniego dwudziestolecia. Czym żyliśmy w wolnej Polsce od 4 czerwca 1989? Kronika obejmuje politykę, kulturę, obyczaje, wydarzenia sportowe, najważniejsze problemy i postaci, krążące po kraju dowcipy, czy powiedzenia, nagłośnione przez media. Autorzy utrwalili rok po roku polskie „życie na gorąco”: plan Balcerowicza i start giełdy, lustracja i Edyta Górniak na Festiwalu Eurowizji, przyjęcie do NATO, Jedwabne, odejście Papieża, triumfy Małysza... Fakty, anegdoty, wspomnienia, komentarze i niezwykłe zdjęcia.

 

okładka

W swojej autobiograficznej książce Księżyc yakuzy z dokładnością dokumentalisty opisuje szokujące, a zarazem głęboko poruszające wspomnienia, nie pomijając pikantnych szczegółów ze swego trzydziestopięcioletniego życia.

 

okładka

Powieść obyczajowo-psychologiczna autora „Angielskiego pacjenta”. Historia emocjonalnego trójkąta: Anny i Claire – dwóch sióstr wychowywanych bez matki oraz Coopa - chłopaka pomagającego w gospodarstwie. Ich sielskie dorastanie kończy się, gdy wychodzi na jaw, że Anna jest jego kochanką. Wszyscy troje opuszczają dom i rozjeżdżają się w świat, a w związkach, jakie nawiązują w dorosłym życiu, szukają więzi z młodości. Piękna, niespieszna proza o potrzebie bliskości, pełna tłumionych emocji, niedokończonych gestów i wnikliwych refleksji o ludzkiej naturze

 

okładka

Dom ciszy jest opowieścią o konflikcie pokoleń i realistyczną powieścią współczesną, ukazującą przekrój społeczeństwa tureckiego, jego wewnętrzne podziały, idee i aspiracje. To również próba udzielenia odpowiedzi na nurtujące Pamuka pytania: jaki wpływ reformy Atatürka wywarły na tureckie społeczeństwo? Czy można pogodzić tradycję z nowoczesnością, a religię z nauką? W jaki sposób mają wyglądać relacje między Wschodem a Zachodem?

 

okładka

"Tak jak w przemyśle samochodowym zbędne jest reklamowanie mercedesów - książki Waldemara Łysiaka świetnie odnajdują drogę do czytelników
(...) Jego twórczość stanowi prawdziwe antidotum na rozponoszony fałsz"
Artur Adamski, 2006. Polecamy również inne książki W. Łysiaka, dostępne w bibliotece

 

okładka

Książka stanowi wybór zapisków z dziennika autora prowadzonego podczas licznych naukowych podróży po całym świecie, między innymi do Francji, USA, Japonii, Grecji i ZSRR. Ciekawe anegdoty i zdjęcia sąsiadują z krótkimi tekstami popularnonaukowymi. To znakomita lektura nie tylko na czas podróży.

 

okładka

Autorzy - dziennikarka „Rzeczpospolitej” i redaktor „Więzi” – zgromadzili ogromny i niezwykle ciekawy materiał dotyczący życia ks. Jerzego, okoliczności jego śmierci, procesu morderców i kultu charyzmatycznego kapłana i skarbnika Solidarności. O człowieku, który był „inny niż wszyscy, choć taki swój”, opowiadają: rodzina, duchowni, parafianie, przyjaciele. Rzetelna, mądra i wyważona książka jest zarazem pasjonującą kroniką wielkiej wojny ideologicznej, prowadzonej z kościołem przez cały czas istnienia PRL, której ks. Jerzy stał się ofiarą.

 

okładka

Anna Mieszkowska, Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej, 2004:Pierwsza książka o Irenie Sendlerowej. Jej biografia jest piękna i heroiczna, budująca i przejmująca. Książka Anny Mieszkowskiej dokładnie i szczegółowo pokazuje dzieła i czyny, prace i dnie, ujawnia niezwykły format moralny tej wspaniałej postaci.

 

okładka

Tematem niniejszej książki są dzieje i rozwój jednostek powietrzno-desantowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w II wojnie światowej. Przedstawiono tu historię dwóch jednostek desantu powietrznego: 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Samodzielnej Kompanii Grenadierów, są to bowiem jedyne zwarte oddziały Wojska Polskiego na Zachodzie, jakie istniały w Polskich Siłach Zbrojnych na tym obszarze w interesującym autora okresie.
Autor przeanalizował rozwój polskiej myśli wojskowej związanej z zastosowaniem na ówczesnym polu walki jednostek powietrzno-desantowych.

 

okładka

Książka jest, jak pisze Zofia Korbońska, „dokumentem z pierwszej ręki, potwierdzonym w bardzo wielu książkach i publikacjach dotyczących podziemia wojennego. Gdy książka ta powstawała (w roku 1975), była pierwszą obejmującą całość podziemia: człon wojskowy i człon cywilny. Stała się wówczas podręcznikiem walki niepodległościowej, kopalnią podstawowych informacji oraz wiedzy o podziemiu militarnym i politycznym, przekazem faktów, dat, nazwisk z każdego odcinka historycznego życia pod okupacją niemiecką i sowiecką. I tym książka Stefana Korbońskiego pozostała. Niezależnie od zmian ustrojów, upadków i wzlotów”.

 

okładka

Opracowanie przygotowane z okazji obchodów 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Wydarzenia z lat 1918–1919 ukazane są jako fragment zaangażowania Wielkopolan w polskie walki narodowowyzwoleńcze od 1794 do 1921 roku.
Książka ukazuje prawdziwy obraz wydarzeń, które obrosły legendą, m.in. szturmu na gmach Prezydium Policji czy rzekomej niechęci marszałka Piłsudskiego do wielkopolskiego zrywu powstańczego. Oprócz szeroko zarysowanego tła politycznego zaprezentowano działania militarne, wraz z mało znanymi epizodami (np. walkami Poznańskiego Batalionu Śmierci). Szczegółowo omówiono niedoceniany, ogromny wkład wielkopolskich żołnierzy w powstrzymanie bolszewickiej inwazji

 

okładka

Książka ujawnia wiele nieznanych faktów z przebiegu walk, lecz przede wszystkim przedstawia kulisy dowodzenia obroną Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w dniach 1-7 września 1939 roku. Rzetelnie opracowane dokumenty i relacje pokazują, że to nie major Henryk Sucharski lecz kapitan Franciszek Dąbrowski był rzeczywistym dowódcą obrony. Po latach przemilczeń i zafałszowań po raz pierwszy dowiadujemy się o prawdziwym przebiegu wydarzeń. Publikacja przedstawia opis polskiego piekła - jak to dyletanci oraz cwaniacy zawłaszczali sobie przeszłość, przemilczając niewygodną prawdę. Książka bogato ilustrowana, poprawiona i uzupełniona.

 

okładka

Czy ktoś od dziecka spisany na straty, ktoś od 8-go roku życia uzależniony od alkoholu, nastoletni narkoman i złodziej może powrócić do świata praworządnych ludzi? Czy może stać się wartościowym człowiekiem? Fascynująca historia Marka Johnsona to opowieść o sile, determinacji i wierze w potencjał ludzkich możliwości. Niezwykła droga, jaką autor przeszedł wydobywając się z dna społecznego, to lektura nie do przeoczenia.

 

okładka

Niewiarygodna, ale prawdziwa historia dramatycznych losów pewnej miłości, którą do tej pory okrywało milczenie. W swojej pasjonującej książce Autorka przedstawia losy miłości do arabskiego szejka, który przez lata zataja swoje pochodzenie. Pokazuje problemy wynikające z różnic kulturowych, z wszechwładzy islamskich praw i tradycji oraz bezwzględnego podporządkowania władzy rodziny. Pewnego dnia Verena widzi już tylko jedno wyjście: bez uprzedzenia zrywa kontakt z ukochanym i znika bez śladu.

 

okładka

Publikacja przedstawia prywatne życie polityków Drugiej Rzeczypospolitej na tle ich epoki. Towarzyszą im ludzie z ich najbliższego kręgu: rodzina, przyjaciele, partnerzy uczuciowi i seksualni. Wielu wydarzeń nie można już po latach ostatecznie wyjaśnić. Do dziś nie ustalono na przykład, jakie były przyczyny śmierci przyjaciółki Józefa Piłsudskiego - Eugenii Lewickiej, ani czy piękna lekarka była ostatnią miłością marszałka. Nie wiadomo też, z jakich powodów została zamordowana partnerka Edwarda Śmigłego-Rydza-Marta Zaleska. Czy powodem zabójstwa było zgubne upodobanie do rozrywkowego trybu życia i kontakty z gangsterami na Lazurowym Wybrzeżu, czy też próbka kolaboracji jej partnera z Niemcami podczas wojny?

 

okładka

W 50 esejach autor w intrygujący sposób przedstawia główne pojęcia genetyki - jednej z najnowszych dziedzin nauki. Rozpoczynając teorią ewolucji Darwina i zamykając najnowszymi osiągnięciami nauki, pokazuje, w jaki sposób znajomość informacji genetycznej zmieniła sposób rozumienia życia na Ziemi. Ujawnia sekrety chromosomów, DNA i genomu człowieka. Wyjaśnia, jak genetyka może wspomóc walkę z rakiem, HIV, malarią i superbakteriami. Zgłębia główne problemy etyczne wokół kontrowersyjnych badań nad komórkami macierzystymi, klonowaniem i możliwością stworzenia sztucznego życia. Prezentuje najnowsze spojrzenie na śmieciowy („”) DNA, evo-devo i epigenetykę

  

okładka

Pierwsza tak obszerna, obejmująca całe życie i dzieło, książka o Ryszardzie Kapuścińskim (1932-2007), pióra wybitnego dziennikarza i reportera „Gazety Wyborczej”. Doskonale udokumentowana, pełna celnych analiz opowieść o „człowieku, żyjącym w poplątanych czasach, w kilku epokach, w różnych światach” na szerokim tle wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego półwiecza w Polsce i za granicą. Domosławski odważnie podejmuje wnikliwą próbę charakterystyki Kapuścińskiego - człowieka pełnego sprzeczności, wokół którego narosło wiele kontrowersji.

 

okładka

Książka Jerzego Besali, w której erudycja historyka spotyka się z pasją psychologa i badacza natury ludzkiej, jest pierwszą w Polsce całościową próbą spojrzenia na historię poprzez pryzmat uczuć. Niniejszy tom obejmuje najstarsze i pozaeuropejskie cywilizacje. Znajdzie więc tu czytelnik opowieści o psychopatycznym Gilgameszu, mężczyznach i „kobietach wyzwolonych” nad Nilem, chińskim posłuszeństwie i wietnamskiej swobodzie, sztuczkach i unikach oraz męstwie bohaterek Talmudu i ksiąg biblijnych, a także „mrocznych snach” Azteków, Majów i Inków. Na kartach tej książki opisane zostały walka o dominację, pułapki uczuć i ich odreagowywanie, wstyd, zazdrość, samotność, alienacja, uzależnienie od chorej miłości, rozwiązłość, a z drugiej strony partnerstwo, odwaga, poświęcenie...

 

okładka

-Listopad 2009 - Czterech amerykańskich superkomandosów, wynajętych przez mszczącego się na kidnaperach miliardera i będących tajnym ramieniem służb kontrnarkotykowych USA - realizuje w ogarniętym wojną narkotykową Meksyku krwawą antykartelową i antyrosyjską operację pod kryptonimem "Sandbox". Mają prostą dewizę wykonawczą: "No mercy!".

 

okładka

Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii.
Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości. Tak autor, jak jego bohater bezustannie poszukują właściwego języka do zrozumienia zmieniających się czasów - lawirują między polszczyzną i śląską gwarą.

okładka

Annie Proulx powraca na tereny, na których rozgrywały się dramatyczne zdarzenia z Tajemnicy Brokeback Mountain, by nakreślić panoramę ludzkiego losu i szaleństwa.

Bohaterowie zebranych w tym tomie opowiadań usiłują wyrwać się z biedy i rozpaczy, ale napotykają przeciwności nie do pokonania. Głęboko współodczuwając z kobietami i mężczyznami walczącymi o przetrwanie w tej surowej i bezlitosnej krainie, Proulx przeobraża ich życie w literaturę, która nabiera mocy mitu. Śmiały język, jakim się posługuje, wrażliwość na szczegóły i mroczne poczucie humoru sprawiają, że tom ten dostarcza wyjątkowych wzruszeń.

okładka

Koledzy piętnastoletniej Schuyler, uczennicy elitarnego liceum Duchesne prowadzą beztroskie i wygodne życie. Modne kluby, sesje zdjęciowe i najnowsze kolekcje od najlepszych projektantów. Schuyler nie bawi dzielenie czasu między snobistyczne imprezy, kosztowne zakupy i pokazy mody. Trzyma się z dala od zepsutego towarzystwa aż do dnia, w którym jedna z młodych wampirzyc ginie w dziwnych okolicznościach. Kto lub co jest wystarczająco potężne, by zabijać nieśmiertelnych?

okładka

Szklanka na pająki to powieść o Gdańsku, w której nie ma ani jednego Niemca. Główna bohaterka, malarka Aleksandra, opisuje świat takim, jak go widzi – przez poezję i barwę. Żyje w momentach historycznych, mieszka w latach 80. w bloku razem z Lechem Wałęsą, chodzi z jego dziećmi do podstawówki; choruje, maluje, dojrzewa w czasach przemian politycznych.
Ale trochę to nieważne – najważniejsza jest podróż wewnętrzna Aleksandry – od samotnej dziewczynki do dorosłej kobiety. W rozwoju bohaterce towarzyszą postaci metafizyczne – niezdarny Julek oraz tajemniczy S. – którzy mącą, przygadują, namawiają do złego i dobrego. Wszystko, co się tu zdarza, ma sens, ale można go odkryć dopiero z pewnej perspektywy, którą tworzą ukraińskie korzenie rodziny Aleksandry.

okładka

Dziennik? Powieść? Kilka powieści w jednej? Nie, po prostu Nocnik, do którego spływają kolejne noce. I dni. Rok z życia reżysera, pisarza - filmy, lektury, historie miłosne… Rozliczenie ze światem, ale przede wszystkim z samym sobą. Gdyby Tyrmand pisał dziś swój dziennik, napisałby właśnie Nocnik.

Chodzi o coś przeciwnego dziennikom. Te prowadzą pisarze mający siebie i swe pisarstwo za czcigodne. Takich jest wysypisko. Mimo nałogowych humanitariów, czyli uogólnień, kłamstw, narcyzmów i złotych myśli, wydają mi się oni głupcami. Najprzykrzejszy w ich uporczywych zapiskach jest ton szlachetny, najmniej przekonujące - refleksje nad życiem, śmiercią, cywilizacją, człowieczeństwem, ratunkiem poprzez sztukę i upadkiem w trywialność historii. […] Literatura jest owszem mrówczą pracą, ale i bluźnierczą plotą… (fragment książki)

okładka

Ryba fugu jest bardzo smaczna, ale jeśli będziemy obchodzić się z nią nieostrożnie – możemy otruć siebie i współbiesiadników. Na śmierć. Podobnie z naszym życiem. Jest ono jak potrawa dla inteligentnych. Trzeba zawsze myśleć o tym, co robimy, jakie decyzje podejmujemy – choćby targały nami szekspirowskie zgoła emocje - inaczej może się tak zdarzyć, że ktoś (my sami?) zapłaci wysoką cenę za nasz brak rozwagi. Kobieta chce mieć dziecko – czy to zbyt wielkie żądanie? Chce być matką – czy jest w tym coś złego? Wykorzystuje możliwości, które daje współczesna nauka – po to jest nauka! W pewnym momencie jednak schodzi z bezpiecznej ścieżki – emocje wzięły górę, rozum zasnął, obudziły się upiory. Kobieta podejmuje decyzje, nie licząc się z nikim. Ważne jest tylko osiągnięcie celu.

okładka

NAJLEPSZA POWIEŚĆ FANTASY - NAGRODA AUREALIS 2008

Choć prawo panujące w Imperium Niebiańskich Smoków jest surowe, jeden z dwunastu kandydatów na ucznia lorda Smocze Oko zdołał ukryć przed światem swoją prawdziwą tożsamość. Stając do walki o przychylność Szczurzego Smoka, który na rok obejmie przywództwo nad duchowymi bestiami, chroniącymi kraj i cesarza, Eon podejmuje śmiertelne ryzyko. To, czy zdoła ocalić siebie i wpłynąć na losy państwa, zależy od siły głęboko skrywanej natury...
Zniewalająca opowieść i świat przedstawiony z taką siłą wyrazu, że wydaje się realny.
Nie brakuje niuansów zarówno w opisie emocji, jak i w fascynującej mitologii nadprzyrodzonych smoków. Zażarte pojedynki w połączeniu z polityczną intrygą przyprawiają o zawrót głowy, podczas gdy niebanalni bohaterowie dodają smaczku opowieści. Czytelnicy będą z utęsknieniem czekać na kontynuację. BOOKLIST

okładka

 

Jeśli romans, to tylko w Wenecji. Wpadają na siebie przypadkiem na Placu św. Marka – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec. Ona, dojrzała kobieta, rozwódka, nie wierzy już w miłość. On zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, bez pamięci, do szaleństwa. Ta miłość była im pisana…
Ciepła, zabawna i inspirująca książka – dla marzycieli, podróżujących palcem po mapie i prawdziwych globtroterów, wielbicieli włoskich klimatów i miłośników pogodnych lektur, a także smakoszy włoskiej kuchni, którzy odnajdą w niej szereg smakowitych przepisów. Romans, przewodnik turystyczny i kulinarny w jednym.  Przetłumaczone na kilkanaście języków Tysiąc dni w Wenecji Marleny de Blasi to pierwsza z serii powieści, których akcja rozgrywa się we Włoszech.
okładka

Świadectwo Philipa Bialowitza, ocalałego z obozu zagłady w Sobiborze, ma niezwykłą wagę ze względu na wydarzenia, które przywołuje. Jednak tym, co czyni książkę tak wyjątkową, są osobowość autora i jego talent narracyjny.
Dzięki opowieści Bialowitza kolejne pokolenia będą się mogły zmierzyć z odwiecznymi dylematami, przed jakimi staje człowiek wobec szaleństwa, które tkwi w ludziach gotowych do zadawania śmierci bliźnim.
Jan T. Gross, profesor historii, Princetown University

okładka

Amerykańscy jeńcy, przetrzymywani przez Japończyków podczas II wojny światowej, byli poddawani wymyślnym, nieludzkim torturom – „badaniom” japońskich naukowców. Mimo to, w trosce o dobre stosunki z Japonią, Amerykanie przez wiele lat zaprzeczali wojennemu koszmarowi. Opowieść opiera się na relacjach „z pierwszej ręki”, spisanych bądź opowiedzianych autorowi przez więźniów, na których przeprowadzano makabryczne eksperymenty medyczne.

 

okładka

„Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski” opowiada o dramatycznych wydarzeniach będących częścią europejskiego doświadczenia XX w. Obrazuje ona przebieg przymusowych ruchów ludności na liczącym około pół miliona kilometrów kwadratowych obszarze Europy Środkowej, który wchodził w skład państwa polskiego przed (lub tylko do) 1939 r. i po (lub tylko od) 1945 r. Atlas, opisując deportacje, przesiedlenia, ucieczki, przymusowy pobór do wojsk okupacyjnych lub formacji nie mających narodowego mandatu, wywózki do pracy przymusowej wpisuje się w ciąg inicjatyw zmierzających do upamiętnienia ofiar przymusowych przesiedleń i wypędzeń spośród ludności cywilnej w Europie Środkowej i Wschodniej.



okładka

Warszawa, początek lat 50. dwudziestego wieku. Redaktorka poezji Sabina, która nigdy jeszcze nie całowała się z chłopakiem, ogląda w kinie pochód uśmiechniętych i muskularnych sportowców Związku Radzieckiego. Pół wieku później pani Sabina na warszawskim Okęciu czeka na samolot z Nowego Jorku, którym przyleci jej syn, Marek.
Sabina mieszka z matką i babcią. W tej samej kamienicy, na ostatnim piętrze, pracownię ma Arkadek, jej młodszy brat, socrealistyczny malarz. Ojciec zginął podczas nalotu, ją i brata matka zamknęła w piwnicy, aby nie brali udziału w powstaniu. Staropanieństwo Sabiny budzi w domu coraz większy niepokój. Ona zaś skrycie podkochuje się w dyrektorze Barskim, swoim szefie.
W końcu zjawia się adorator idealny. Przystojny, szarmancki, czytający w jej myślach. I chcący się żenić. Przedtem jednak prosi, by młoda narzeczona wyświadczyła mu pewną przysługę. Na piśmie. A właściwie, żeby wyświadczała ją raz na tydzień...
Powieść Rewers oparta jest na scenariuszu filmu pod tym samym tytułem, zdobywcy nagrody głównej 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

okładka

Najnowszy zbiór poezji księdza Jana Sochonia, na który składa się ponad sto wierszy.
O "Intencjach codziennych" można mówić jak o mądrej i wspaniałej książce. Poświęcona jest miłości, życiu, trudom dnia codziennego, bezsilności wobec siebie i świata. To także dialog człowieka z Bogiem, ciągłe do Niego pytania Czy jesteś szczęśliwy ze mną, Boże, czy raczej z trudem/znosisz swoje do mnie przywiązanie. Tomik ubarwiają fotografie Adama Janowskiego, prezentujące ceramikę niewidomego rzeźbiarza Piotra Kuscha.
Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE 2010.

 

okładka

Kiedy Bóg patrzył w inną stronę to zapis wspomnień z dzieciństwa przeżytego w niewysłowionych okolicznościach, opowieść, która nie tylko rzuca światło na jeden z najmroczniejszych okresów historii Europy, ale jest także opowieścią o utracie niewinności i o walce z rozpaczą, która przeniknęła do serca małego chłopca. I jest to również książka pokazująca, czym był komunizm i jacy byli jego zaprzedani rzecznicy, książka głęboka i szczera, która daje świadectwo doświadczeniom wojennym jednej rodziny i stanowi kronikę epizodów, którym historia do dziś nie oddała sprawiedliwości.

okładka

Historia pierwszej miłości, najpiękniejszej, nieszczęśliwej. Poruszające, niezwykle osobiste dzieło Orhana Pamuka. Pierwsza powieść tego autora napisana po przyznaniu mu literackiej Nagrody Nobla.Tłem wydarzeń i zarazem jednym z bohaterów tej kunsztownie opowiedzianej historii miłosnej staje się rodzinne miasto Orhana Pamuka, znane z olśniewającej autobiografii Stambuł. Wspomnienia i miasto. Przesiąknięty nostalgią, melancholijny, dramatycznie rozdarty między przeszłością a teraźniejszością Stambuł ponownie urzeka czytelników swym magicznym, niepokojącym pięknem.


okładka

W październiku 1996 roku trzydzieści ugandyjskich uczennic zostało porwanych przez Armię Bożego Oporu i przepadło w buszu północnej Ugandy. Dziewczęta gwałcono i torturowano, zanim zrobiono z nich żołnierzy i seksualne niewolnice. Rozmowy Kathy Cook przeprowadzone z ocalałymi dziewczętami i ich matkami sprawiają, że ich strach, frustracje i cierpienie stają się namacalne. Autorka, po dogłębnym zbadaniu sytuacji w Ugandzie, zdaje relację z wysiłków, jakie wspólnie podjęli zatroskani rodzice, grupy religijne, politycy z Kanady i Stanów Zjednoczony oraz organizacje pozarządowe, aby uwolnić dziewczęta i pobudzić do działania cały kraj i międzynarodową społeczność. Skradzione anioły to przejmująca prawdziwa opowieść, przypominająca nam, jak ważna jest wiara, siła i determinacja w obliczu nieszczęścia.

okładka

Wzruszająca i doskonale napisana historia kilku pokoleń niezwykłych kobiet.
W Czerwonych Bagnach od zawsze mieszkały kobiety. Mężczyźni pojawiali się tu na krótko i zaraz odchodzili. Na zawsze. Klątwa czy przypadek? Julianna, Amelia, Rozalia, Anastazja – kolejne pokolenia nauczyły się walczyć samotnie z przeciwnościami losu, który nie szczędził im tragicznych doświadczeń. To miejsce było ich azylem, dawało siłę i poczucie bezpieczeństwa.
Minęło sto lat. Do Czerwonych Bagien przyjeżdża Kornelia, najmłodsza z rodu samotnic, by dojść do siebie po niedawnych ciężkich przejściach. Ona też urodziła córeczkę i także wychowuje ją sama. Zbliża się dzień setnych urodzin prababki Rozy. Dla Kornelii będzie to nowy początek…