Urząd Gminy Cekcyn przypomina właścicielom nieruchomości, na których znajdują się zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków o przestrzeganiu obowiązku wynikającego z art. 5 ust. 1 pkt. 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 ze zm.) dotyczącego usuwania zebranych nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami w/w ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie. Zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków powinny być opróżniane z taką częstotliwością, aby nie dopuścić do przepełnienia zbiornika lub zanieczyszczenia gruntu przez nieczystości ciekłe.
Czynności związane z opróżnianiem zbiorników bezodpływowych i osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków mogą wykonywać podmioty do tego uprawnione tj. przedsiębiorcy, którzy uzyskali zezwolenie Wójta Gminy Cekcyn do prowadzenia działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Cekcyn.
Zgodnie z §14 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Cekcyn, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XLI/441/23 Rady Gminy Cekcyn z dnia 24 lutego 2023 r., częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych powinna odbywać się nie rzadziej niż dwa razy w roku.
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zawierania umów na odbiór i transport nieczystości ciekłych z w/w uprawnionym przedsiębiorcą do prowadzenia takiej działalności na terenie gminy Cekcyn, a także do pobierania dowodów rozliczeń za wykonaną usługę (paragony, faktury VAT) potwierdzających realizację usług zgodnie z wymaganą częstotliwością.
Osoby, które jeszcze nie podpisały umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinny uczynić to bezzwłocznie z uprawnionym przedsiębiorcą. Wykaz podmiotów uprawnionych znajduje się na stronie internetowej gminy. Informację w tym zakresie można również uzyskać w Urzędzie Gminy Cekcyn, osobiście w pok. 26 lub telefonicznie pod nr (52)334-75-57.
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za w/w usługę.
Gmina jest zobowiązana do kontroli wszystkich istniejących zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków co najmniej raz na dwa lata (zgodnie z art.6 ust.5a oraz 5aa ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 ze zm.) na podstawie opracowanego planu kontroli.
Pracownicy Urzędu Gminy Cekcyn w trakcie cyklu kontrolnego przypadającego na rok 2023 i 2024 będą przeprowadzać kontrole realizacji przez właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków w tym m.in. posiadania stosownych umów, dowodów korzystania z usług na podstawie zawartej umowy.
Kontrola będzie polegała na wezwaniu właściciela nieruchomości do okazania umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz dowodów wykonania usługi i częstotliwości z jaką wykonywane są odbiory. Posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków będą zobligowani do okazania umowy i dowodów korzystania z usługi w zakresie odbioru osadów ściekowych z oczyszczalni. Przedstawione dokumenty muszą potwierdzać regularność dokonywanych odbiorów.
W gospodarstwach rolnych, w których prowadzona jest hodowla zwierzęca, niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone i wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.
Podstawę do przeprowadzenia kontroli stanowi art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 ze zm.) oraz art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022, poz. 2256 z późn. zm.).
Za uchylanie się od określonych obowiązków, zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości podlega karze grzywny na zasadach określonych w kodeksie postępowania o wykroczeniach.