Polska posiada status kraju wolnego od choroby niebieskiego języka (BT). Każde państwo członkowskie UE musi posiadać aktualny wykaz terytoriów lub stref informujących o statusie względem choroby niebieskiego języka. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi. Wystąpienie choroby powoduje duże ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt z gatunków wrażliwych.
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną wirusową chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich.
Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynym wektorem są owady kłująco-ssące kuczmany (Culicoides).
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi.
Objawy choroby niebieskiego języka u przeżuwaczy: gorączka, obrzęk warg, powiek, małżowin usznych, owrzodzenie warg, opuszki zębowej, niekiedy języka, duszność, ślinotok, obfity wypływ z nosa, przekrwiony, obrzękły, siny i wystający z jamy ustnej język, zapalenie koronki i tworzywa racic, kulawizna, ronienia, rodzenie zdeformowanych płodów.
Choroba może przebiegać od zakażenia bezobjawowego lub postaci przewlekłej do nadostrej i ostrej. W celu ochrony zwierząt przed chorobą należy: wystrzegać się zakupu zwierząt pochodzących z niewiadomego źródła, a w przypadku zakupu zwierząt spoza Polski wybierać te, które pochodzą z krajów wolnych od BT, zapewnić okresowe wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie, w okresie aktywności owadów (od wiosny do jesieni) zapewnić ochronę przed kuczmanami i zwalczać owady w pomieszczeniach
inwentarskich.
Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania. Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby niebieskiego języka, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie. W przypadku wystąpienia choroby niebieskiego języka obszar objęty programem likwidacji zakażenia obejmuje gospodarstwa zlokalizowane w promieniu 150 km od gospodarstwa, w którym potwierdzono obecność wirusa.