Informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej Powiat Tucholski realizuje od dnia 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej.
W Powiacie Tucholskim nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie udzielane jest według poniższego harmonogramu:
- Tuchola – Książnica Tucholska – od poniedziałku do piątku w godz.11.30 – 15.30
- Gostycyn - Gminny Ośrodek Kultury (poniedziałek 9:00 – 13:00)
- Lubiewo - Urząd Gminy w Lubiewie (wtorek 8:00 – 12:00)
- Śliwice - Gminny Ośrodek Kultury (środa 13:00 – 17:00)
- Cekcyn - Gminny Ośrodek Kultury (czwartek 8:00 – 12:00)
- Kęsowo – Urząd Gminy w Kęsowie (piątek 8:00 – 12:00)
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem pomocy prawnej, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie chcącej dokonać zgłoszenia naruszenia prawa w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Sygnaliści zwolnieni są z wymogu składania pisemnego oświadczenia potwierdzającego, że dana osoba nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającym innych osób w ciągu ostatniego roku na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej jest pomocą de minimis.
REJESTRACJA WIZYT
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się po wcześniejszym umówieniu terminu:
- za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości, znajdującego się pod adresem: https://zapisy-np.ms.gov.pl
- pod nr telefonu (52) 559 07 51 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Tucholi.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępna jest dla mieszkańców powiatu i obejmuje w szczególności: poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, z zakresu pomocy społecznej, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w ramach interwencji kryzysowej, dla bezrobotnych, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego, dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego i inne.
Lista dostępna jest na stronie Powiatu Tucholskiego www.tucholski.pl w zakładce: Nieodpłatna Pomoc Prawna i na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bippowiat.tuchola.pl.